Zümrüt Budha Tapınağı, Bangkok (Asya)

Tayland’da dikkat çekici, Budizm’in yaygın olduğu tapınaklardan biri de Zümrüt Budha Tapınağıdır. Altın Budha Tapınağı görülmeye değer bir yer. Bu tapınağı bu kadar önemli kılan şey, onun tek parça yeşil zümrüt blok üzerinde oyulmuş ve 66 cm yükseklikteki Budha Heykeli’ne ev sahipliği yapmasıdır.

Halkın büyük bir kısmı bu inanca sahip olduğu için ki buradaki insanlar, bu tapınak onlar için oldukça önem arz ediyor. İnancın gereği olarak heykellere Kraldan başkası yaklaşamıyor. Diğer tapınaklarda olduğu gibi rahiplere kalabilecekleri bir oda verilmemiştir. Tapınağın üç kapısı bulunuyor. Ana kapıdan ise sadece Kral ve Kraliçe geçebiliyor. Diğer kapılardan ise ziyaretçiler girebilmekte ancak giriş yapılan kapıdan çıkmak kesinlikle yasak. Yani ana kapı kral ve kraliçe için, ikinci kapı ziyaretçi girişi ve üçüncü kapı ziyaretçi çıkışı için ayrılmıştır.

Zümrüt Budha Tapınağı’nın Özellikleri

İnanç bakımından inancına bağlı olan Tayland’ın her yerinde Buda heykelleri görmek mümkün. Bangkok şehrinde özellikle bu detay fazlasıyla göze çarpmakta. 5 ton saf altından yapılan Wat Traimit (Altın Budha Tapınağı) fazlasıyla ihtişamlı bir yapıya sahipti ve 5 metre yüksekliğindedir.

Tayland’ın Burma tarafından saldırıya uğradığı dönemde heykelin saf altından yapılmış olması, düşmanın heykeli yağmalamaya sebebiyet verebileceği düşüncesiyle altından yapıldığı gizlenmiştir. Planları gayet iyi işlemiş olacaktı ki Wat Traimit’in altından yapılmış olduğunu anlamak uzun bir zaman aldı ve üstelik bir kaza sonucu anlaşıldı. 1955 tarihinde heykel şuan bulunduğu tapınağa taşınırken yanlışlık ile düşürülmüş ve üzerindeki sıvalar kalkınca, saf altından yapıldığı ortaya çıktı.

Wat Phra Kaew

Tayland’ın en önemli kutsal yeri olarak kabul gören Wat Phra Kaew, Zümrüt Budha Tapınağı anlamına gelmektedir. Görüntü olarak bilindik Budist tapınaklarını andıran bu tapınağa, Tayland Kraliyet Sarayı ev sahipliği yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu