Zona Nedir? Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Toplumlarda nadiren de olsa görülebilen cilt hastalıklarından biri de zona hastalığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen zona hastalığı ülkemizde de görülebilen deri hastalıklarındandır. Halk arasında ”uçuk” olarak da bilinen zona hastalığı ve tedavisi hakkında yazımız üzerinden bilgiler sunalım.

Zona Hastalığı Nasıl Oluşmaktadır?

Zona hastalığının oluşmasında etkin rol alan ve isminin de ”varisella zoster” virüsü olan bir virüs etkin rol oynamaktadır. Varisella zoster adındaki bu virüs ilk olarak sinir köklerine yerleşmekte ve bunun sonucunda ise deri bölgesinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Zona Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Her deri hastalığında olduğu gibi zona hastalığında da bazı başlıca belirtiler bulunabilmektedir .Zona hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Deride kızarıklığın görülmes
  • Deride su kabarcıklarının meydana gelmesi
  • Deride ağrının hissedilmesi zona hastalığının başlıca belirtileridir.

Zona Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Zona hastalığı daha çok şu kimlerde görülebilmektedir;

  • Kemoterapi hastalarında
  • Önceki dönemlerde organ nakli ameliyatı geçirmiş olanlarda
  • Diyabet hastalarında zona hastalığının görülme oranı yüksektir.

Zona Hastalığının Bireylerde Oluşturabildiği Olumsuzluklar Nelerdir?

Tüm cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi zona hastalığında da bireylerde olumsuzluklar oluşabilmektedir. Zona hastalığının bireylerde oluşturabildiği başlıca olumsuzluklar ise şunlardır;

  • Bireylerin özgüven duygusu yönünden kendilerini yetersiz hissetmelerine
  • Bireylerin iş ve sosyal yaşantıda geçmişe oranla daha az başarılı olmalarına
  • Özellikle ergen yaşlardaki bireylerin depresyona yakalanabilmelerine yol açabilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzdere zona hastalığı beraberinde etkisi altına altığı bireylerde olumsuzluklar meydana gelmesine neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar zona hastalığına maruz kalan bireylerin iş ve sosyal yaşamlarında daha başarılı olabilmeleri ve kendileriyle daha barışık olabilmeleri açısından zona sorunundan kurtulabilmek adına mutlaka cilt doktoruna başvurmaları gerektiğini belirtmektedirler.

Zona Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Zona hastalığı bir cilt hastalığı olduğundan tedavisinin de cilt doktoru tarafından yapılmaktadır. Zona hastalığının tedavisi oldukça basit olduğu gibi aynı zamanda oldukça kısa sürelidir. Zona veya diğer ismiyle uçuk hastalığı genellikle birkaç hafta içerisinde etkisini kendiliğinden kaybedebilmektedir.

Ancak cildin dış görünümünün olumsuz etkileyebilmesi nedeniyle ve bireylerin iş ve sosyal yaşantısını da olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı tedavi edilmesi gerekmektedir. Zona rahatsızlığının tedavisinde bazı antibiyotik cilt ilaçları kullanılmaktadır.

Bu sayede hastalık çok kısa sürede etkisini tamamen kaybedebilmektedir.Makalemizde zona hastalığı hakkında bilgiler sunduk. Zona hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda bir cilt hekimine başvurulmasını tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Zona rahatsızlığı için cilt doktoruna başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu