Zıtlıklar Başkenti: Tahran (Ortadoğu)

Tahran, İran İslam Cumhuriyetinin en büyük şehri ve başkentidir. Tahran, bundan 200 yıl öncesine kadar küçük bir köydü. Ancak şimdi 18.5 milyonluk bir nüfusa sahip olan Tahran, ülkenin sanayi, politika ve ekonomi merkezli bir yeri haline gelmiştir. Oldukça kalabalık olan Tahran şehrinin, geniş cadde ve sokaklara sahip olmasına rağmen trafiği karışıktır. Zıtlıklar başkenti Tahran’ın kuzey bölgesi zenginliğin ve modern hayatın sembolü olmuştur. Gelir düzeyi yüksek insanların lüks giyimleri, arabaları, evleri modern hayatın bir göstergesidir. Güney Tahran da ise, fakirliğin ve muhafazakar olan bir hayat yaşanmaktadır. Burada da gelir düzeyi düşük insanları görmek mümkündür. Yaz ayları çok sıcak geçtiğinden dolayı, ‘sıcak yer’ anlamında olan Tahran kelimesi uygun görülmüştür. Tahran şehri, petrol gücünün keşfinden sonra gelişerek zenginleşmiştir.

Tahran’da Gezilecek Yerler

Tahran’ın birçok gezilecek yerleri vardır. Bu şehir de her yer Fars kültürü ve sanatı ile süslenmiştir. Tahran’da birçok park bulunmaktadır. Tahran’ın en ünlü parkları Pardisan Park, Chitgar Park, Kavil Ulusal Park, Laleh Park, Mellat Park ve Jamshidieh Park’ıdır. Tahran’ın bir diğer gezilecek yeri ve aynı zamanda bu şehrin simgesi olan Azami Meydanı’dır. Bu yer özgürlük meydanı anlamına gelmektedir. Bu meydan da Hüseyin Emanet adındaki mimar tarafından inşa edilen, görkemli bir yapı bulunmaktadır.

Tahran’ın en eski yapılarından biri olan Gülistan Sarayı görülmesi gereken yerlerden biridir. Sarayın içerisinde mükemmel işlemeleri olan porselen ve çini bulunmaktadır. Gülistan Sarayının içerisinde bir kaç tane müze bulunmaktadır. Bunlar; Negar Khane müzesi, Etnografya müzesi, Zoroufs müzesidir. Tahran’da bulunan ve dünyanın en yüksek gökdelenleri arasında olan Milad Kulesi 435 metre yüksekliğe sahiptir. Bu kulenin içerisinde 360 derece dönebilen bir restoran bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu