Yüz Felci Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıldır ?

Yüzde ani oluşan seğirmeler ve yüz kaslarının zedelenmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. En büyük belirtisi yüzün bir kısmını hissedememektir. Yüz haliyle yorulur ve bir süre sonra fonksiyonunu kaybeder. Sinirlerde var olan baskı hızlanır. Bu yıpranmalar sonucunda ortaya aniden gelişen bu hastalık çıkar. Kişi o an için nasıl tepki vereceğini düşünemez. Göz seğirmesi, kulak çınlaması ve yüzde bir takım değişik görüntüler oluşur. Hücrelerde ölme başladığı anda bu hastalık yaygınlaşmayı sürdürür. Yüzde bulunan ince kılcal damarlar daha çok ortaya çıkar. Kısacası bunu tarif etmek mümkün değildir. Beyin mekanizması yüzdeki ince damarlardaki sinire kadar yüzde değişik mimik hareketlerini ortaya çıkartır. Bir yandan yüzünüzün şekli kayarken diğer yandan konuşmakta bir takım güçlüklerde yaşanır. Bunun kalıcılığı ya da geçiciliği yüz felcinin yaşanma boyutuna bağlıdır. Kimisi hızlı bir şekilde atlatırken kimisinde de kalıcılığı uzun yıllar sürer. Belki de hayatının geri kalan kısmını bu şekilde yaşayarak sürdürür. Yüz felci nedir derseniz yüzdeki sinirlerin çökme ve etkisiz duruma gelme halidir.

Yüz Felcinin Belirtileri

Yüz felcinin en büyük özelliği yüzdeki kasların çalışmasının bir anda durmasıdır. Bu durma sonucu çene ve dudaklarda yavaşlama, gözde bir takım seğirmeler ve yanak kısımlarında uyuşmalar meydana gelir. Bu rahatsızlık verici durumun yaşanması oldukça risk taşıyan bir faktörün içine girmektedir. Yüz felci zor bir süreçtir. Kimi bunu atlatırken kiminde ise kalıcı olmaya devam eder. Yüz felcinin belirtileri genel olarak neler hep birlikte öğrenelim :

  • Yüzde kaymalar meydana gelir. Kişinin yüzünde çıkan şekil bozukluğu yüz felci ile sonuçlanır.
  • Yeme ve içme de kişide zorluklar yaşanır. Zamanla kişi, hızlı bir şekilde kilo vererek sağlıksız bir yaşama ile mücadele eder.
  • Gözde seğirme oluşur. Yanaklarda uyuşma ve sararma meydana gelir.
  • Göz bebeklerde küçülme, göz kapaklarında ise şişmeler meydana gelir.
  • Çene ve dudak kısmında kaymalar meydana gelir.
  • Yüz felci ani gelişen bir rahatsızlık olduğundan hiç ummadık zamanda meydana gelir. Yaş ilerledikçe bu durum boy göstermeye devam edecektir.
  • Geçici görme kaybı ve işitme kaybı da yaşanabilir.

Yüz Felcinin Tedavisi

Genelde yüz feçlerinde iyileşme oranı diğer felçlere göre daha hızlı cevap verir. Hatta cerrahi durumlara gerek bile kalmayabilir. Yüz felci soğuk havalarda artabilir. Bunun için boyun ve ense kısmının bu aylarda sıcak tutulması gerekir. Sinirden, stresten uzak durulmalıdır. Bağışıklık sisteminin çöktüğü anlarda, yaşlılık da ve çok fazla sinirli insanlarda daha hızlı yaşanabilir. Eğer hastalık en az 3 hafta kadar iyileşme göstermemiş ise bunun için detaylı EMG testi yapılır. Sinirin bu konuda yüksek olması tehlike içerebilir. Uzun yıllar kalıcı olma riskini de göz önünde bulundurmalısınız. Yüz felcinin tedavisi duruma göre değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu