Yorgunlukla Nasıl Başa Çıkılır?

Bazı insanlar yoğun iş temposu altında yıllarca didinmek zorundadır. Zorunda olmasında aile geçimi, maddi sıkıntılar, hayal kurduğu amaçlara ulaşma isteği gibi birçok neden sıralanır ve bu listede uzadıkça uzar.

Yorgunluk Nasıl Ortaya Çıkar?

Yorgunluk bireyin kendi biyolojik sınırlarını aşması sonucunda bünyesel anlamda kişide yeterli oksijen üretilmeyip oksijensiz solunum yapmak zorunda kalması durumudur. Oksijensiz solunumda kaslar yeterli oksijeni sağlayamaz ve harap düşer akabinde kişide yorgunluk başta olmak üzere kaslar, eklemlerde ağrı, uyku hali, acıkma hissi gibi etkenler meydana gelir. Dolayısıyla katabolizma, anabolizma eşitliği katabolizma lehine dönüşür ve kişi halsizleşir.

Yorgunluk Çeşitleri Nelerdir?

İki tür yorgunluk şekli vardır. Biri ruhsal yorgunluk diğeri de fiziksel yorgunluk. Ruhsal yorgunluğu psikolojiyle ilişkilendirmek oldukça doğru bir saptamadır. Ruhsal yorgunluk kişinin olgunlaşmasından başla yaşadığı güne kadar devam eden ve devam edecek olan bir halsizlik şeklidir. Fiziksel yorgunluk daha çok kişinin yoğun çalışma tempolarından dolayı bireyin doğrudan bünyesinde hissettiği bir halsizlik çeşididir.

Yorgunluğun Önüne Nasıl Geçilir?

Kişinin uyku düzenine dikkat etmesi en temel şartlarımızdan en önde gelenidir. Çünkü uykusunu almayan bir bünye yeterli oksijen depolayamaz. Yatağa girmeden 1 saat önce ılık duş alınmalı buda kas ve eklemleri rahatlatarak yeni güne zinde başlamanıza olanak sağlar. Gündüzleri bol ışıkta durmak kişiyi dinç tutar. Yatarken ışığı kapatmak ve her türlü elektronik cihazı kapatmak gerekir buda uykunun daha verimli olmasını sağlar. Gündüz yataktan kalkar kalmaz 1 fincan kahve kişinin dinç olmasına destek sağlar. Ruhsal yorgunlukta ise bir hekime başvurulmalı ve antidepresan talep edilmelidir. Düzenli bir egzersiz vücudu zinde tutar orta seviyeli egzersizler (30 dakika yürüyüş, düşük tempoda koşma gibi) yapılan araştırmalara göre orta seviyeli egzersizler dinlenerek yorgunluğun atlatılmasından daha etkilidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da antidepresan hekim kontrolünde bırakılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu