Yonca Lodge, Yanıklar, Fethiye

Fethiye’ye 15 km. Uzaklıkta bulunan Yanıklar Köyü, Muğla’ya özgü Anadolu’nun günlük (sığ) ağaçları, heyecanlı puanlar, turunçgiller bahçeleri ve birçok kuşu olan Karaot Akgöl ve çevresiyle neredeyse cennettir.

Bu cennet Yonca Lodge’daki butik otel konuklarını, aileler gibi sanki tüm streslerden uzak, sakin, huzurlu bir atmosferde ağırlıyor. Burası işin sahibi Şaban Bey’in, çalışmalarından vazgeçip büyükbabasının en uzun yıllar önce yaşadığı bu toprakları satmamak için çocuğuna döndüğü yerdir. O gün torunlarınıza emanet edildiğinizi unutarak bugün her zaman çalışıyor ve sizi güzelleştiriyor. Yonca Lodge, bugün 14 oda ile doğa dostu bir butik oteldir.

Girişte görkemli okaliptüs ağaçları, limon ve portakal ağaçlarının kokusu, güller, yemyeşil yeşillikler ve küçük piliçlerle karşılaşacaksınız. Burada her yerde, doğanın uyumlu bir parçası olma düşüncesine baktığınızı hissediyorsunuz, burada değil. Resepsiyonda misafirlerini ağırlayan Daniel ve Çağla Hanım’ın samimiyeti sayesinde, hizmetçiden konuk ihtiyaçlarına kadar her şeyle meşgul olmak zorundalar ve gülümseyen yüzleriyle her zaman cana yakınlar.

Yonca Lodge, Yanıklar, Fethiye Otel Tasarımı

Otel binası çok geniş bir bahçede çok az yer kaplar. Oteldeki her şey, olması gerektiği gibi, abartı olmaksızın tasarlandı. Yonca Lodge odaları, geleneksel yapım tekniklerine bağlı kalarak, ‘doğayla bütün ol’ fikri ve tamamen alçı ve ahşap kullanarak inşa edilmiştir.
Odalar, geleneksel inşaat tekniklerine bağlı kalarak tamamen toprak sıva ve ahşaptan yapılmıştır. Hoş, huzurlu, mutluluk veren ve ihtiyaçlarını karşılayan bir yer olmaya çalışılmıştır. Şehir yaşamının tüketim odaklı alışkanlıklarından uzaklaşma fırsatı konfordan ödün vermeden geleneksel dokunuşlarla sunuldu. Odalarda kullanılan ürünlerin çoğu, sunulan ürünlerden sabahları hazırlanan çay kadar organiktir.

Fethiye Meyve Bahçesi

Geniş bahçe portakal ağaçları, güller, zambaklarla süslüdür ve bahar çiçeklerinin kokusu ile sarhoş olacaksınız. Otel, bahçede nar ağaçları, bergamotu, incir, zeytin, elma, dut ve daha birçok ürünün dikildiği restoranda yürüyor. Bu meyvelerin tadını sezonunuza göre geçirmeyin. Eğer mevsimi kaçırdıysanız endişelenmeyin, bu meyveler sizin için dikkatli bir şekilde paketlenir ve kahvaltıda lezzetli bisküvi olarak servis edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu