Yer Altı Kiliseleri ve Dünyanın En Uzun Çiti (Okyanusya)

Yer altı yaşamının olduğu Coober Pedy, Güney Avustralya’da bulunan şirin ve görkemli bir kasabadır. Dünyanın en kuru bölgesinden birisidir. Bu kasaba 1915 yıllarında opal madeninin bulunmasından sonra keşfedildi ve madencilerin yerleştiği bir mekan haline geldi. İsmini de maden kuyularından alır. Kupa- piti kelimesi de bu bölge için kullanılan isimlerden biridir. Oldukça sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yaz sıcaklıkları 50 derece üstünde seyreder. Durum böyle olunca da insanlar yakıcı güneşten kurtulmak için kaçış yolu arar. Ve çözümü yer altı evlerinde bulur.

Yer Altında Farklı Bir Yaşam

İnsanların yaşamlarına devam etmek için yaptıkları yer altı evleri, kasabaya ayrı bir hava katar. Sıcaklık yeryüzündeki gibi 50 derece değildir. Yaz ayları, yer altında oldukça serindir. Yerin binlerce metre altında sıcaklık 24 derece civarındadır. Mağara şeklinde evler göz kamaştırır. Alışılmışın dışında olan bu yapılar görenleri büyüler. Odalar, koltuklar, yataklar, kitaplıklar ve daha birçok eşya. Yerin altında değişik bir yaşam sunar insanlara. Bu çöl kasabasında her şey yer altındadır.

Bu bölgede otel yapmak ise ilk Umberto Coro’nun aklına gelir. Muhteşem bir yer altı oteli yapar. Gelenleri kendine hayran bırakır. Otelin hemen yan tarafında kayalarla oyulmuş bir kilise yer alır. Kilisenin ön tarafında birçok değişik insanlar var. Tabi ki yaz aylarının serinliği güzel olsa da kışın şartlar değişir. Yer altı oldukça soğuktur. Ancak insanlar bir şekilde hayatlarını sürdürür. Alternatif olarak da akşamları, yer üstünde inşa ettikleri mini golf sahalarında etkinlik yaparlar.

Vahşi Dingolardan Korunma Yolları

Avustralya’da çiftçiler koyun sürülerini vahşi hayvanlardan korumak için çeşitli çözümler aralar. Bu yollardan birisi de çit yapmak. Dingolar, bu çitler sayesinde koyun sürüsüne ulaşamazlar. Farkında olmadan çiftçiler dünyanın en uzun çitini yaparlar. Dog Fence olarak da bilinen bu çit beş yılda tamamlanır ve uzunluğu 5 bin 310 km’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu