Yeni Zelanda’ Ya Nasıl Gidilir? (Okyanusya)

Ülkeye gitmenin en iyi yolu Havayolu’ dur. Türkiye’den aktarmasız olarak gitmek mümkün değildir. Aktarma yapılabilecek ülkeler arasında; Hong Kong, Sydney, Seul, Bangkok gibi yerler vardır. Çok sık olmamasına rağmen İstanbul ve İzmir’den hareket eden seyahat gemileri Yeni Zelanda rotalarını takip ediyor. Avustralya’ ya gittikten sonra deniz yolu ile Yeni Zelanda ya ulaşılabilir.

Yeni ZELANDA

Pasifik okyanusunun güneybatısın da yer alır. Başkenti wellington. Bir ada ülkesidir. Kuzey ve Güney adaları en büyük adalardır. Geniş vadiler, göller ve dağlara sahiptir. Dünyanın en bol oksijenli yerlerinden biri olarak da bilinir. Büyüleyici bir doğa manzarasına sahiptir. Ülkede Rugby adı verilen spor büyük öneme sahiptir. Auckuland en büyük şehirdir. Bu topraklara ilk olarak 1800 yılların da Maoriler adında bir kabile yerleşmiştir. Ülke yaşanan birçok gelişmenin ardından, 1852 yılında özerkliğini ilan edip 1947 de İngiliz Milletler Topluluğunun üyesi olmuştur.

Ülkede iklim bakımından kışlar yağışlı geçerken, bahar ayların da rüzgar etkilidir. Yine gün içinde de hava değişiklikleri sık sık yaşanıyor. Ülkenin mutfağından bahsedecek olursak da İngiliz mutfağı ile benzediği görülüyor. Okyanus balıkları sıklıkla tüketiliyor. Biftek, Domuz eti, sebze ve peynirin bulunduğu yemekler bulunuyor. Burada ki insanlar genellikle sıcak ve sakin bir yapıya sahiptirler. Ülke de teşekkür etmek, kibar davranmak oldukça önemlidir.

Ülke pek çok festivale ev sahipliği yapmıştır. Bunların en büyüğü; Artsplash Festivalidir. Festivallere öğrenciler katılıyor ve çeşitli gösteriler sergiliyor. Ekonomik bakımdan gelişmiş bir ülkedir. Tarım ve Hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır.

Gezilecek Yerler

Fiordlan National Park, Abel Tasman National Park, Queenstown, Ratorua, Bay Of Island, Cook dağı ülkede görülecek önemli yerler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu