Yeni Doğan Bebek İçin Bilinmesi Gereken Şeyler

Aylarca anne ve baba adayının dört gözle bekledikleri bebekleri doğduktan sonra her şey çok daha dikkat edilmesi gereken bir hal alır. Bebeğin gelişimi ve sağlığı için ilk aylar çok önem taşımaktadır. Birçok aile kulaktan dolam şeylerle ilk ayları geçirmeye çalışmakta bu çok büyük hatadır. Yeni doğan bebeğinizi uzaman kontrolünde belirli şeylere dikkat ederek geleceği için çok doğru bir adım atmış olacaktır aileler.

Bebekler İçin İlk Günden Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeği yeni doğan annelerin ilk yapması gereken bebeklerine sıcaklıklarını ve sevgilerini hissettirmeleridir. İlk emzirme ve sonrasın da sağlanan temaslar çocuğun psikolojik gelişiminin bir parçası olacaktır. Annelerin sağlık durumları el verdiği sürece bebeklerine süt vermeleri 4-5 aya kadar sadece kendi sütleri ile beslemelerinin önemi, anne sütünün besin değerinin yüksekliği araştırmalarda ispatlanmıştır.

Ilık banyo rahat bir uyku için ideal bir yöntemdir. Bebekleri iki günde bir yıkamaktan çekinmeyin. Müzik tüm insanlarda olduğu gibi bebeklerde de etkilidir. Bebeği müzikle büyütün. Gaz yeni doğan bebeklerde en sık görülen rahatsızlıktır. Bununla ilgili doktor tavsiyesinde ilaçlar alınabileceği gibi rahatlatıcı bebek yağları ile hafif masajlar gaz sancılarını azaltacaktır.

Bebeklerin yaşam alanından televizyon, telefon vb. elektronik aletleri uzak tutmalısınız. Yüksek sesli yerlerden uzaklaştırmalısınız. Bebek gelişimi ile ilgili sürekli araştırma yapmak konu hakkında araştırma yapmak konu hakkında bilinçli olmak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu