Yalçın Dağların Arasında Bir Kasaba: Teberda, Rusya,(Avrupa)

Çerkezce dilinde ‘dalgalı arazi’ anlamında olan Teberda, bugün 470 bin insanın yaşadığı Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti‘ne bağlı bir yerdir. Teberdalılar bu topraklarda tanrının bir lütfu bulunduğunu düşünmektedirler. Burası dünyanın en çok çarpıcı coğrafyalarından birisidir. İsmini pek duymamış olsak bile Teberda, Rusya’da pek çok kişi tarafından iyi bilinen harika bir tatil beldesidir. Bu bölge 1925’li senelerinde kurulan sanatoryumlarla gelişmeye başlamıştır.

Bugün itibariyle Teberda bölgesinde hizmet verilen, birkaç adet sanatoryum ve turistik kampı alanı bulunmaktadır. Nüfus oranı 10,000 kişi civarında olan Teberda, 1,300 m rakımda, yükseklik olarak 2,000 m üzerinde olan çift sıralar halinde uzayan Kafkasya Sıradağlarının içinde muhteşem bir vadi üzerine kurulmuştur. Kara çaylıların 1868 senesinde kurulmuş olan Teberda köyü 1971 yılında ilçe haline getirilmiştir.

Bu bölgede ziraat geleneksel olarak insanların geçim kaynağıdır. Son yıllara bakacak olursak geçim de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu bölgede en çok tabiat, turizm ve aktiviteleri ile ön plana çıkmaktadır. Mis gibi havası her daim karlı dağları, gölleri ve nehirleri vardır. Bu Vadi’nin tam ortasından geçen, Teberda Nehri çevresine kurulmuş tam anlamıyla kasabanın muhteşem bir coğrafyasıdır .Dombai Teberda’nın 20 km uzaklığında olup fazlaca kullanılan Dombay adıyla da bilinen bir dinlenme kasabasıdır..

Teberda’da Gezilecek Yerler

Teberda’da çevrelerinde en çok gezilecek ve görülmesi gereken yerlerin ilk başında Dombay, Tumanly-Kel (Sisli Göl), Karagöl, Teberda Milli l Park kesinlikle görülmeye değerdir. Tabiat yürüyüşleri ve doğa sporları için burası tam anlamıyla bir cennettir. Kış aylarında, kayak turizminin çok fazla beğeni alan yerlerinden biridir. Yaz aylarında trekking, rafting, ATV gezintisi, atla gezme ve bunun gibi bir çok aktivitesi bulunan cazibeli bir merkezdir. Bu ufacık köyde devamlı yaşayanların sayısı 500’ü aşmamaktadır. Kafkas Dağlarının seyrine doyamayacağınız göz alıcı muhteşem bir doğa harikasını izlemeye doyum olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu