Yağlı Ciltler İçin Maskeler

Yağlı ciltler özellikle yazın sıcağı ile birleşince üzerinde makyajı tutma olanağı kalmamakta ve rimelden allığa kadar yüzümüzden akıp gitmektedir. Bu sorunla mücadele için kozmetik firmaları çeşitli krem ya da losyonlar üretiyor olsa da içeriklerinin kimyasal oluşu nedeniyle sıklıkla tercih edilen ürünler olmayabiliyor. Hem ekonomik hem de tamamen doğal yollarda yağlı ciltler için maskeler konusunda birkaç maske türü hazırladık sizler için.

Salatalıklı Kil Maskesi

Yağlı ciltler için maskeler konusunda ilk maskemiz salatalık suyundan yapılıyor. Bir salatalığın suyunu sıktıktan sonra bunun içerisine birkaç damla limon suyu ve bir yumurtanın akını karıştırmak gerekiyor. Çok fazla sıvı olan bu malzemeyi koyulaştırmak için ise içerisine sadece bir yemek kaşığı kil koymanız yeterli. Hepsini karıştırdığınızda kremsi bir doku elde edersiniz. Bu karışımı yüzünüze haftada bir kez uygulayıp, 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü önce sıcak sonrasında da soğuk su ile yıkamanız yeterlidir. Kısa süreli uygulamada sonuç almanız da mümkündür.

Ballı Sütlü Maske

Bir diğer karışım ise bal, limonsuyu ve sütle hazırlanmakta. Bu karışımı hazırlarken bir tatlı kaşığı bal içerisine bir tatlı kaşığı limon suyu eklemelisiniz. Bu yoğun karışımı krem kıvamına gelene kadar sütle açmanız ve sonrasında da yüz ve boyun bölgesine sürmeniz yeterlidir. Sütün arındırıcı etkisi ile bakın yenileyici etkisi birleştiğinde cildinizin sadece yüzeyindeki değil gözeneklerindeki yağ tabakasına kadar tamamen arındırmış olursunuz. Bu maskeyi de iki haftada bir özellikle uyumadan önce uyguladığınızda, uyku sırasında olan cilt yenilenmesinden de fazlasıyla faydalanabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz maskelerin yanı sıra özellikle kozmetik firmalarınca üretilen maskeler de vardır. İçeriklerinden size ve bütçenize uygun olanını kullanmanız da yine yağlı bir görünümü yok edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu