Yağ Lekesinin Çıkarılması

Yağ lekesinin çıkarılması bazen zor olsa da doğru yöntemler uygulandığı zaman kolay bir şekilde çıkarılmaktadır. Yağ lekeleri sıvı yağ, zeytin yağı, sos ve salça gibi gıda malzemelerinden, Bebek yağı ve kozmetik ürünler gibi bakım malzemelerinden veya ev ve araç tamiri sırasında etrafa bulaşabilen makine yağı ve motor gibi yağlardan dolayı kaynaklanabilmektedir.

Yağ lekesinin çıkarılmasında birçok yöntem bulunur. Yağ lekesinin çıkarılması yöntemlerinde yağı sadece su veya deterjanla birlikte temizlemek yeterli olmayabilir. Çünkü kumaş yağı çabucak emebilmektedir. Yağ lekesini çıkarırken yün, ipek, süet ve keten gibi kumaşlara zarar verebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Yemek yağlarının çıkarılması esnasında yağ çözücülü bulaşık deterjanı ya da sabunu kullanılabilir. Bu bulaşık deterjanlarının limon özlü olanları daha fazla asit içermektedir. Bu yüzden bunları tercih etmeyin. Çünkü kumaşlarınınıza zarar verebilir. Yağ lekesi yeni oluşmuşsa üzerine hemen pudra serpin. Böylelikle pudra yağı emecektir. Ardından temiz bir bezi yağ lekesinin üstüne serin ve kumaşı ütüleyin. Pudra kuruyunca yumuşak bir fırça fırçalayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu