Wat Arun Tapınağı, Bangkok (Asya)

Wat Arun Tapınağı, Bangkong(Asya)Tayland’ın başkenti Bangkok, Güney Asya’nın en çok ziyaret akımına uğrayan başkentlerden birisi olup şehrin en önemli dini yapılarından birisi olmaktadır. Wat Arun Tapınağı sevilesi ve gezilesi yerlerin en başında yer almaktadır. Eyfel kulesi gibi yükselen Wat Arun, Tay dilinde Şafak Tapınağı anlamına geliyor. Diğer tapınakların aksine oldukça aktif bir tapınak olarak hizmet veriyor. Tapınak 81, 85 metre yüksekliğindeki stupa, renkli kesme çinileriyle oldukça itinalı bir mimariye sahip ve Kımer tarzı mimariye sahip süslemeleri ile dikkate değer. Çin’den gelip bu coğrafyadan mal götüren gemiler ilginç bir durumdur ki kırık porselenler ile inşa edilmiştir.

Wat Arun Tapınağı Nerede Yer Alır?

300 yıllık tapınak olan Wat Arun, Chao Praya Nehri’nin batı yönünde, Tha Thien iskelesinin karşısında yer alıyor. Tüm tapınaklardan farklı olup baştan aşağı porselenle süslenmiş bir tapınaktır. Tapınak Bangkok’un karşı kıyısında bulunur. Büyük bir nehirle ikiye ayrılmaktadır. Bangkok Grand Place’den tekne ile geçiş mümkündür. Tayland vatandaşlarına Tapınağı gezmek ücretsizdir. Çünkü birçok Budist tarafından ibedetgah olarak da kullanılabiliyor. İlahi söyleyip vaaz veren Budist rahiplerede rastlamanız mümkün. Görkemli büyüklüğe sahip olan tapınak Turizm olarak da önemli bir konuma sahiptir.

Wat Arun Gün Batımı

Wat Arun’un tepesinde gün batımını izlemek ve gökyüzündeki müthiş renk geçişleri altındaki muhteşem renkleri izlemek oldukça insana huzur, keyif verici olmakla beraber ruhunu dinlendirir. Chao Praya Nehri kenarında bir cafede oturup kahveyi yudumlamak olmazsa olmazlardan. Wat Arun’u gökyüzündeki müthiş renklerle bir arada görmek için tekrar ve tekrar karşıya geçebileceğinizden emin olabilirsiniz. Wat Arun Tapınağın yüksek yamaçlardan güneş ışınlarını yansıttığı için seyrine doyum olmuyor. Şehre güzellik katan tapınağı daha iyi görmek için ya da güzel bir manzara akşamının çökmesiyle, güneşin batımı ve birçok güzellikleriyle burada sizleri bekliyor olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu