Vücut Duruşu Nasıl Düzeltilir?

Vücut Bozukluğu Nedir?

Vücut (duruş, postür) bozukluğu bireylerin ailesel kalıtımlarından, çalışma hayatlarındaki yanlış oturmadan, yanlış yürüyüş ve duruştan kaynaklanabilmektedir. Kişilerin omurgalarının sürekli olarak olması gerekenden eğri durması sonucu kalıcı hale gelen ve kamburluğa kadar gidebilen duruş bozukluğu sosyal hayatta özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Vücut Duruşu Nasıl Düzeltilir?

Duruş bozukluğunun pek çok nedeni olduğu gibi pek çok da tedavi yöntemi vardır.
İlk olarak medikal tedavi yolu en çok fayda görülen yoldur. Fizik tedavi uzmanına görünüp uygulayacağı tedavi yoluyla duruş bozukluğu tedavi edilebilmektedir. İleri derece duruş bozukluğu için en ideal yoldur.

İkinci olarak spor duruş bozukluğu tedavisinde oldukça fayda sağlamaktadır. Profesyonel bir eğitmen eşliğinde yapılacak egzersizler omurgamızın eski dik duruşuna kavuşmasında yardımcı olabilecektir.

Üçüncü olarak diğer bir medikal yol olan dik duruş korseleri yanlış duran bireyler için omurgayı dik durmaya zorlamasından ötürü etkili bir araçtır. Günlük hayatta da kullanılmak üzere tasarlanan bu korseler hem zaman hem de para yönünden tedavi sürecinde oldukça kullanışlıdır.

Dördüncü yöntem ise aslında sürekli olarak herkesin dikkat etmesi gereken bir yoldur. Özellikle masa başı çalışan kişiler ve öğrenciler oturuşlarında dik durmaya özen göstermeli ve sürekli aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmalıdır. Daimi bir yanlış duruş omurgada eğriliğe ve kamburluğa neden olmaktadır.

Beşinci olarak en temel duruş bozukluğu tedavi yöntemi uykudur. Doğru bir uyku şekliyle dinç bir beden duruş bozukluğuna karşı daha kolay savaşabilecektir. Burada bahsettiğimiz doğru uyku bireyin omurga dostu bir yatakta ve ortalama yükseklikte bir yastıkta düz bir şekilde uyumasıdır.

Son ve en temel yöntem ise her bireyin dikkat etmesi gereken bir husustur. Her şeyden önce doğru duruş öğrenilmeli ve kişi kendi kendine telkinlerle dik durması gerektiğini hatırlatmalıdır. En etkili tedavi yöntemi hastalık veya rahatsızlıktan önce önlem almaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu