Vitiligo Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Toplumda görülebilen deri hastalıklarından biri de vitiligo hastalığıdır. Çeşitli belirtiler gösteren vitiligo hastalığı özellikle de deride çirkin bir görünüme neden olabildiğinden dolayı etkisi altındaki bireylerin bu anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilmekte ve bunun sonucunda ise bireylerin özgüven sorunu yaşamasına ve bunun sonucunda ise günlük iş ve sosyal aktivitelerinde yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Uzmanlar tarafından önemsenen bir deri hastalığı olan vitiligo hastalığının geçmişe kıyasla günümüzde tedavisi daha kolay gerçekleştirilmektedir. Özellikle de son dönemlerde geliştirilen ultraviyole B ışık tedavisi sayesinde vitiligo ve benzeri birçok deri hastalıkları oldukça kısa süreler içerisinde ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Önemli bir deri hastalığı olan vitiligo hastalığı hakkında uzmanlar bireyleri uyarmakta ve bu deri hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen bir dermatoloji doktoruna başvurulması gerektiğini belirtmektedirler.

Peki bu denli önemli bir deri rahatsızlığı olan vitiligo hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu deri hastalığı hakkındaki bu sorularımızın ve diğer ayrıntıların cevaplarını dermatoloji uzmanlarından derlediğimiz bilgiler kapsamında sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak vitiligo hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Vitiligo Nedir?

Deride pigment üretimini sağlayan ve deriye doğal rengini vermekle görevli olan melanosit hücreleri bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak melanosit hücrelerinin hasar görmesi beraberinde pigment üretiminin de durmasına neden olmaktadır. Bu olumsuz durumun sonucunda ise deride dağınık yama biçiminde beyaz lekeler meydana gelmektedir. Süt beyazlığındaki bu lekeler bir nokta kadar küçükte olabilmekte 4-5 made para kadar büyükte olabilmektedir. Dolaysıyla bu beyaz lekelerin büyüklüğü değişkenlik gösterebilmektedir. İşte bu şekilde deride meydana gelen hastalığa vitiligo hastalığı adı verilmektedir.

Daha Çok Hangi Bölgelerde Meydana Gelmektedir?

Vitiligo hastalığı vücudun hemen her bölgelerinde meydana gelmekle birlikte daha çok el, kol, bacak ve yüz bölgesinde meydana gelmektedir. Nadiren de olsa genital bölgede de meydana gelebilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere vitiligo hastalığının başlıca sebebi melanosit hücrelerinin zarar görmesi sonucunda pigment üretiminin durmasıdır. Bununla birlikte vitiligo hastalığının oluşmasında etkin roller oynayabilen diğer bazı etkenler de bulunmaktadır. Bu etkenler ise şunlardır;

  • Güneş yanması
  • Stres
  • Bazı deri hastalıkları
  • Çarpma
  • Kalıtsal hastalıklar
  • Ailede daha önceleri vitiligo hastalığına maruz kalmış olunması

Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo hastalığının fazla belirtileri bulunmamaktadır. Genellikle 2 veya 3 adet belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler ise şunlardır;

  • Derinin gözle görülür biçimde beyazlamaya başlaması
  • Derinin doğal renginin değişmesi vitiligo hastalığının başlıca belirtileridir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Vitiligo hastalığının tedavisinde farklı tedavi uygulamalarına başvurulmaktadır. Tedavide genellikle ilaç ve krem uygulamalarına başvurulmakla birlikte son dönemlerde geliştirilen yeni tedavi yöntemlerinden olan ultraviyole B ışık tedavisine de çokça başvurulmaktadır. Birçok nitelikleri sayesinde krem ve ilaç tedavisinden daha basit olan bu tedavi uygulaması sayesinde vitiligo hastalığı genellikle 10 seanslık bir uygulama sonrasında gözle görülür bir oranda tedavi edilebilmektedir. Haftada 2 veya 3 seans uygulanan bu tedavi yöntemi ayrıca oldukça güvenilirdir.

Vitiligo hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra vitiligo hastalığı hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde vitiligo hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir konusu hakkında bilgiler sunduk. Vitiligo hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen dermatoloji uzmanına başvurulması gerektiğini tekrar belirtmek isteriz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Deri hastalıklarınız için dermatoloji doktoruna başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu