Vitiligo Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Özellikle ellerde ve ayaklarda belirgin olarak görülen cildin büyük bölümünde renk değişimi oluşumu ile gelen durumlara vitiligo hastalığı denmektedir. Öyle ki vitligonun etkili olduğu bölgelerde normal ten renginin büyük bir kısmını beyazlaşarak doku rengi değişimi yaşanmaktadır. Tıbben açılımı olarak da derilerde üretilen pigmentlerin hasar görmesi ile oluşan hastalık türüdür. İlk olarak az yerlerde görülen beyazlaşma hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Vitiligo yaygınlaştığı için halk arasında da farklı olarak isimlendirilmektedir. Vitiligo hastalığının isimleri;

 • Sedef ala
 • Ebreş
 • Baras

Şeklinde olmaktadır. Vitiligo hastalığının yaygınlaşması ya da tek bir bölgede toplanması kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu yüzden renk değişikliği olarak da farklı görülebilmektedir.

Vitiligo Hastalığının Oluşumu

10 ile 30’lu yaşlarda belirginleşen vitiligo hastalığı genetik olarak da kişileri etkileyen bir durum olmaktadır. cinsiyet farkı bulunmadan oluşan bu durum bebeklerde çok az görülmektedir. 10 yaşından itibaren belirtileri oluşmaya başlayan hastalığın ilerlemesi ile baş göstermektedir. 30 yaşına kadar ilerlemesi devam eden vitiligo hastalığı belirtileri 30 yaşından sonra duraklamaya başlar. Vücudun bazı bölgelerinde oluşumu;

 • Yüz olarak bulunması 9
 • Gönde kısmının ön tarafında oluşan #
 • Boyun ve çehre kısmına
 • Ense ve sırt kısmına doğru ise % 9 olarak yayılmaktadır.

Vitiligo Hastalığının En Belirgin Belirtileri

Yanık lekelerine benzeyerek oluşan vitiligo hastalığında, lekelerin belirginleşmesi ile beyaz kısımlarda süt rengine dönmektedir. Ciltte beyaz lekeler olarak bilinen bu durumlarda hastalığın kişi üzerindeki etkisine göre cinside farklı olmaktadır. yanı bazı insanlarda beyaz kısım leke halinde bulunurken, bazılarında ise tüm bölge süt beyazı olarak kendini göstermektedir.

Vitiligo hastalığı bulaşıcı olmamaktadır. Fakat tedavisi de tam olarak bulunmamaktadır. Doğumdan başlayarak kişi üzerinde etki bırakan hastalık belirli dönemlerde renk düzenlemesi yapmaktadır.  Böylece ten aynı renge dönüşmektedir. Bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmemektedir. Çünkü vitiligo hastalığı kişiyi bırakmamaktadır.

Vitiligo Hastalığının Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri

Hastalığın başlangıcında bulunan ciltteki renk pigmentlerinin azalması ile Vitiligo tedavisi de başlayabilmektedir. Tedavinin amacı hastalığı geçirmek değil ilerlemesini durdurmak olmaktadır. bu nedenle pigment üreten melanosit hücresine yardımcı olarak normal dengesini korumak işe yaramaktadır.

Geçici ve ağrısı Vitiligo tedavi yöntemleri olarak bilinen doktor tarafından verilen kremlerde durdurma işlemi yapmaktadır. Kremler sürekli olduğu için kesin çözüm olarak UVB ışın tedavisi de uygulanabilmektedir. Sadece lekelenme kısmında oluşan ışık tedavisi 10 seans ile sonuç alınabilmektedir. Haftalık olarak uygulanan ışık tedavisinde 2 ya da 3 aralıklarında uygulama yapılmalıdır.

Tedavi yöntemlerinin hızlı etkili olduğu bölgeler yüz olarak bilinmektedir. Eller ve diğer bölgeler geç ve yavaş olarak iyileşebilmektedir. Bunun yanı sıra her hastaya ılık tedavisi uygulaması doğru olmayabilir. Bu duruma en iyi cevabı uzmanlar muayene sonucunda vermektedir. Vitiligo tedavisi görmek isteyen kişiler ilk olarak vitiligo nedirsorularına cevap aramaktadır.Vitiligo hastalığının fazlaca görüldüğü bölgeler;

 • Eller ve ayaklar
 • Kol ve bacak kısımları
 • Genital bölge
 • Yüz ve çevresi

Genel olarak işlevsel şekilde en çok kullanılan yerlerde görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu