Vietnam Vizesi(Asya)

Vietnam kapıda vize veren ülkelerden biri olarak bilinir ancak, Türkiye’den Vietnam’a gitme süreci oldukça zahmetli bir işlemdir. Vietnam vizesi Türkler için Vietnam vize onay mektubu isimli bir evrak almak şartı ile kapı da problem çıkmadan gerçekleştiriliyor. Önceki yıllarda Türklerin Vietnam sınırları içinde cinsel suç ve dolandırıcılık gibi suçları işlemesi nedeniyle bize böyle bir uygulamanın getirildiği belirtilmektedir. Türklerin Vietnam’a gidebilmesi için öncelikle Vietnam’a seyahat edileceğini belirten bir onay mektubu alması gerekiyor. Bu sistem Türkiye ile birlikte başka ülkelere de uygulanıyor.

Vietnam seyahatine çıkılmadan, alınması gereken vize onay mektubu, vize yerine geçmediği için, gerekli evraklar ile kapıda başvuru ve ödeme yaptıktan sonra vize alarak ülke sınırlarına girip seyahat gerçekleştiriliyor.

Vietnam Vize Onay Mektubu

Vietnam’a gitmek isteyen kişilerin, Vietnam’da bulunan bir acente, kuruluş ya da oranın vatandaşı tarafından ülkeye davet edilmesi ve güvence verilmesi gerekiyor. Vietnam’da bulunan acentenin sağlamış olduğu, gelen kişinin tamamen turistik amaçla geldiği ve belirtilen süre içinde seyahatini tamamlayıp döneceğini taahhüt eden bir belge ile 26 gün süre ile kalınabiliyor.

Vietnam’da bulunan yerel acentenin Türkiye temsilciliğine internet sitesinden müracaat ederek Whatsapp veya e-posta aracılığı ile pasaport üzerinde kimlik bilgileri bulunan sayfanın fotoğrafı çekilerek gönderildiği taktirde vize onay mektubu ve vize işlemleri daha kolay olabiliyor. Acente firması gerekli başvuruları yapıyor ve bir hafta ya da 10 gün içinde işlemleriniz bitip size vize onay mektubu ulaştırılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken çalışılan acente firmasının güvenilir olması ve ödemenin Vietnam vizesi alındıktan sonra yapılması olacaktır.

Türkler İçin Vietnam Vizesi Almak

Türk vatandaşları için Vietnam vizesi almak çok zor bir işlem denebilir, hatta neredeyse imkansız. Vietnam Türk pasaportuna ancak tur şirketleri ile gidiliyorsa ya da sponsor varsa kabul edip vize veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu