Vezüv Yanardağı (Avrupa)

Turistler için oldukça cezbedici bir ülke olan İtalya oldukça güzel ve nefes kesici mekânlara ev sahipliği yapıyor. Şirin kasaba ve köyleri, tarih kokan antik kentleri, mükemmel tatil mekanları olan adaları ve tabi ki Vezüv Dağı ile ziyaretçilere hayran bırakacak güzellikte mekanlar bulunuyor. İtalya’nın simgelerinden biri olan Vezüv Yanardağı ise ayrı bir güzellikte ve gezenleri hayran bırakacak cinste bir yer.

İtalya’nın Sembolü Olan Heybetli Vezüv Dağı

Dünyanın birçok yanardağı içindeki en çok bilineni ve en ünlü olanlarından biri olan Vezüv Yanardağı, bulutlara kadar uzanan zirvesiyle oldukça güzel bir görünüme sahip bir dağ. İtalya’nın Napoli şehrinin güney doğusunda yer alan bu ünlü yanardağ halen aktif olan dünyanın sayılı yanardağından birisi. 1280 metre yüksekliği, 1200 metre lav krateri çapı ile oldukça heybetli ve büyüleyici bir yanardağ olarak karşımıza çıkıyor. Aktif bir yanardağ olmasından kaynaklı olarak halen zaman zaman lav ve duman püskürten bu yanardağın tarihi çok eskiye dayanıyor.

Günümüze Kadar Heybetle Ayakta Kalan Vezüv’ün Tarihi

Bir zamanlar Roma’nın da egemenliğinde bulunan Vezüv Yanardağı, M.S. 79 senesinde yaşanan patlama ile Pompeii ve Herkulaneum antik kentlerini lavlar altında bırakarak bu şehirleri tarihe gömmüş. Yaşanan bu olaylar Romalılara Vezüv’ün yanında yaşamanın bedelini acı bir şekilde göz önüne sermiş.

Yaklaşık 10 metre kalınlıkta olan lav ve kül tabakasıyla bu ünlü iki antik şehre heybetini göstermiş. Yapılan kazılar ile antik şehirlerin oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu ve tüm bu zenginliğin tarihe karıştığı keşfedilmiş. Bu kazılar ile Roma’ya dair pek çok tarihi bulguya ulaşılarak tarihe ışık tutulmuş. Halen bölge halkının o korkulu tarihi unutmadığı ve dağa Sterminator adını verdiği biliniyor. Ne zaman patlayacağı belirsiz olan bu tehlikeli Vezüv Yanardağ’ında araştırmalar yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu