Vertigo Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Gittikçe yaygın olarak bilinmeye başlayan vertigo hastalığı herhangi bir sebepten ötürü olmamaktadır. Genel anlamda birikim sonucunda oluşan bu hastalık başlangıç olarak en belirgin şekilde baş dönmesi yapmaktadır.

Baş dönmesi ile başlayan bu hastalık aniden oluşmaktadır.  Baş dönmesinden ötürü de bulantı ve kusmada söz konusu olabilmektedir.  Şiddetli vertigo hastalığı belirtileri olarak bir gün boyunca devam eden baş dönmesi görülmektedir. Baş dönmesi olarak hastaların tam olarak yaşadıkları olay etrafın dönmesi olmaktadır. Bu yüzden vertigo yaşananların sabit kalması düşme ve kırılma açısından önemli bir etken sayılmaktadır.

Vertigo Belirtileri

Hastalara bu teşhisi koymadan önce doktorlar vertigo test uygulaması yapmaktadır. Bu test ile kesin sonuç olarak vertigo teşhisi konulmaktadır. Aniden ortaya çıkan baş dönmesinin dışına bulunanbelirtileri;

  • Görme ve işitme kaybının başlaması
  • Kontrolsüz olarak eş ve ayak hareketleri
  • Bilinç kaybı yaşanması
  • Kusma ve sürekli hale gelen mide bulantısı
  • Konuşmada güçlün çekme olarak belirlenmektedir.

İç kulak hastalıkları belirtileri ile de aynı olan bu belirtiler devamlılığı olmasından sonra vertigo teşhisi konulmalıdır. Çünkü iç kulak hastalığı birkaç hafta süreyle geçebilir.

Vertigo hastalığının da çeşitlerinin olması sonucunda teşhis koyan uzman doktor hastalara belirli sorular sormaktadır. Hastalığın teşhisi için sorulan soruların başında “ dünya mı dönüyor başın dönmesi mi oluyor” gibi sorulmaktadır. Cevap olarak dünya dönemsi ise vertioga başlangıcı belirlenmektedir. Aynı zamanda fiziksel olarak da teşhisin yapılması göz hareketleri kontrol edilmektedir. Bu muayene sonucunda vertigo teşhisinin kesinleşmesi için bilgisayarlı beyin tomografisi ve MR çekimi gerekmektedir.

Vertigo Türleri

İki farklı çeşidi bulunan vertigo hastalığının nedenleri de farklı sebeplerden dolayı olmaktadır. Bu çeşitler;

  • Periferikvertigo
  • Merkezi vertigo

Olarak bilinmektedir. Denge sorunu ile de tamamen etkili olanVertigo hastalığın tedavisi için düzenli ilaçlar kullanımı sağlanmaktadır. Dinlenme ve düzenli olarak ilaç kullanımı sonucunda hastalığın tedavisi yenilmiş olabilir.

Periferikvertigo; iç kulak ve sinirler ile alakalı olarak bulunan hastalık ilk olarak sinir ve stresle ilgili olmaktadır.

Merkezi vertigo; beyincik kısmında bulunan ve kafa arkasında oluşan bu durum hareket kontrolsüzlüğünde etkili olmaktadır.

Düzeli ilaç kullanımına rağmen hastalığın tedavisi sonuç vermez ve şiddetli baş dönmeleri devam eder ise hastalara vertigo ameliyatı önerilmektedir. Cerrahi müdahale sonucunda oluşan bu ameliyatta iç kulak içerisinde bulunan vestibülerlabirent etkisiz hale getirilmektedir.  Ameliyat işleminin önerilmesinin en büyük sebebi kişilerde oluşabilecek işitme kaybının önlenmesi olmaktadır.

Kısa sürede ameliyat sonrası iyileşme ile hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir.  2 ya da 3 gün iyi bakım sonucunda tedavi süresi biten hastaların dışında aksi durum gelişen hastalar için 15 ve 30 gün arasında da hastaneye yatma süreci oluşabilmektedir.Vertigo hastalığının ilerlememesi açısından düzenli bakım ile sorunsuz olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu