Van Kedisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizin tüm illeri birçok özellikleri ile tanınmaktadır. Bu illerimizden biri olan Van ilimiz de hiç kuşkusuz ki kedisi ile tanınmaktadır. Birçok özelliklerinin bulunduğu Van kedisi yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda adını dünyanın birçok ülkesinde duyurmayı başarmıştır. Şimdi dilerseniz makalemizde Van yöresinin en önemli simgelerinden olan Van Kedisi nedir özellikleri nelerdir konusunda sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak Van Kedisinin tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Van Kedisi Nedir?

Van Kedisi kendisine özgü olan birçok farklı nitelikleri bulunan ve ülkemizdeki diğer kedi türlerinden ayrılan özel bir kedi türüdür. Dolaysıyla Van limizin önemli simgelerinden olan Van Kedisi tüm özellikleri sayesinde ayrıca birçok yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Sıradan bir kediye göre oldukça farklı olan Van Kedisi özellikle de birbirinden farklı göz renkleri ve olağanüstü avlanması sayesinde oldukça ilgi görmekte ve özellikle de Van yöresinde birçok evde evcil hayvan olarak beslenmektedir.

Van Kedisinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Van Kedisinin genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika kedinin başlıca özellikleri hakkında bilgiler sunalım. Van Kedisinin başlıca özellikleri ise şunlardır;

 • Oldukça şık bir görünüme sahip olup uzun ve beyaz ipeksi kürke sahiptir.
 • Oldukça iri yapılı bir vücuda sahiptir.
 • Kuyruğu oldukça uzun ve oldukça kabarıktır.
 • Birbirinden farklı olan 2 göz rengine sahiptir.
 • Oldukça zeki ve oldukça çeviktir.
 • İnsanlara karşı oldukça cana yakın ve oyun oynamaktan oldukça hoşlanan bir kedi türüdür.
 • Sahibine karşı oldukça sadıktır.

Göz Renkleri Nasıldır?

Van Kedisi göz renkleri olarak toplamda 3 türe ayrılmaktadır. Bu türler ise şunlardır;

 • Her iki gözünün de mavi olan Van Kedisi
 • Her iki gözünün de kehribar olan Van Kedisi
 • Bir gözünün kehribar ve diğer gözünün ise mavi olduğu Van Kedisi
 • Van Kedisinin yavrularının göz rengi ise daha çok grimsidir. Yavruların dünyaya gelmesiyle birlikte 25 gün sonrasında göz renkleri farklılaşmakla birlikte bu durum yaklaşık olarak 40 gün içerisinde ise orjinal renge dönüşmektedir.

Van Kedisinin Ağırlığı Ne Kadardır?

Van Kedisinin ağırlık oranları değişmektedir. Erkeklerde 3600 gram olurken dişilerde ise 2900 gram ağırlık söz konusu olabilmektedir.

Van Kedisinin Avcılığı Nasıldır?

Van Kedisinin en belirgin özelliklerinden biri de harika bir avcı olmasıdır. Dolaysıyla Van Kedisi ev içi ve dışında fare, böcekler, kuşlar, kertenkele ve diğer haşeratların avlanması konusunda oldukça ustadırlar. Bu nedenle Van Kedisi Van yöresinde harika bir avcı olduğundan dolayı birçok evlerde beslenmektedir.

Van Kedisi Sağır Mıdır?

Van Kedisi hakkında her ne kadar sağırlık durumu söz konusu olmuşsa da aslında bu sorun tümü için geçerlilik teşkil etmemektedir. Dolaysıyla Van Kedisi türleri arasında yalnızca %2 oranında sağırlık sorunu söz konusu olabilmektedir.

Van Kedisinin Çok İyi Bir Yüzücü Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Van Kedisinin en belirgin özelliklerinden biri de suda yüzmeyi ve su ile oyun oynamayı oldukça sevmesidir. Dolaysıyla bu önemli nitelikleri onlara harika bir yüzücü olma potansiyeli de kazandırmaktadır.

Makalemizde de görüldüğü üzere Van Kedisinin birçok özellikleri bulunmaktadır. Makalemizde Van Kedisi hakkında bilgiler sunduktan sonra yazımızı burada tamamlıyoruz. Makalemizde Van Kedisi nedir özellikleri nelerdir konusunda detaylı olarak bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu