Uzuv Kopmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Evrensel olarak insanlık tarihinde ve toplumlarda insan hayatını tehlikeye düşüren, ağır yaralanmalardan biri olarak kabul edilen uzuv kopması, istemesek de herkesin kazayla başına gelebilecek, tıbbi müdahaleye gereksinim duyan önemli bir durumdur. Bununla birlikte, profesyonel tedavi yöntemleri devreye girmeden yaralanmanın ilk aşamasında geç kalınmadan yapılması gereken ilk yardım adımları bulunuyor.

Uzuv Kopmalarında Yaşanabilecek Sendromlar

Meydana gelen bir kazada ya da farklı sebeplerden dolayı uzuvlarından bir veya birkaçı koparak yaralanmış hastaya acilen ilk yardım müdahalesi yapılması gerekiyor. Gerekli olan ilk yardım zamanında ve doğru bir şekilde yapılmazsa, hastanın aşırı kan kaybetmesi, kopan uzvun çevre koşullarından ötürü doğal dokusunu kaybetmesi ve en acı verici sonuç olarak hastayı kaybetme tehlikesi de bulunmaktadır.

Uzuv Kopmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İlk yardımın temel amacı, ilk yardıma ihtiyaç duyan hastanın yaşamsal faaliyetlerini stabil tutarak, daha ciddi sorunlarla karşılaşmadan gerekli olan profesyonel müdahalenin sorunsuz uygulanmasını sağlamaktır. Uzuv kopmalarında ilk yardım nasıl yapılır sorusuna cevaben, hasta mutlaka yaralandığı ortamda sırtüstü yatırılması gerekiyor. Uzvu kopmuş olan organın aşırı kan kaybetmemesi amacıyla, kanamanın durdurulması için tampon yapılmalı, gerek duyulursa kan akışının tamamen kesilmesi adına turnike yapılmalıdır. Bu yöntemlerle ilk aşamada kanama durdurulabilir. Kopan uzvun dokusunu kaybetmemesi ve steril kalması için, temiz, su geçirmez ve ağzı kapalı bir torbaya konulmalıdır. Kopan uzvun olduğu torbayı bir başka torbaya koyarak, o torbanın içine buz parçaları konulmalıdır. Uzuv su ile temas etmeden, soğuk kalması sağlanmalıdır. Hastayla birlikte hastadan kopan uzuv, en kısa sürede bu yaralanmayla ilgili profesyonel müdahale yapabilecek hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Böyle kaza ve yaralanmalarda, hastaya ilk yardım yapan kişinin de, olay esnasında paniklememesi çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu