Uzuuuun Bir Yolculuk: Phonsavan (Asya)

Laos’a bağlı bir şehir olan Phonsavan bugün Vietnam, Kamboçya ve Çin arasında bulunmakta. Dünyanın en çok bombalanan ülkesi unvanının sahibi olan Laos, bu unvanı hiçbir savaşa girmeden kazanmış durumda.

Soğuk Savaş ve Phonsavan

Amerika’nın Vietnam ile yaptığı savaşta gerilla sığınağı olarak kullanılacak Phonsavan, buradan silahların güneye geçmesiyle Vietnam gerillalarının kullanmasına izin veriyordu. Bu sebepten Amerika Birleşik Devletleri 1965 yılından 1973 yılının sonlarına kadar bu silah sevkiyatını durdurmak ve gerilla sayısını azaltmak için bölge üzerine ortalama 8 dakikada bir bomba bıraktığını bölge halkıdan dinlemek mümkün.

O dönemdeki bombaların ağırlığı hesaplayacak olursak bu 2 milyon ton ağırlığında bir bomba miktarına eşit oluyor. Bu bombalama yüzünden şehirdeki okullar, tarihi yerler, kasabalar yok olmuş ve savaşa girmeyen halk zor durumda kalmıştır. Ülkede atılan bombaların bir kısmının hala patlamadığı düşünülüyor. Gizli Savaş ismiyle bilinen bu savaşa girmeyen bir ülke olan Laos, savaşın bitmesinin üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen hala patlamayan bombalar olduğunu düşünüyor ve halk bu yüzden çocuklarının canını hala korumaya çalışıyor.

Plain of Jars: Kavanoz Düzlüğü

Şehrin belki de en dikkat çekici noktası olan Kavanoz Düzlüğü toprak, kerpiçten yapılmış binlerce kavanozun büyük bir kısmının toprağa gömülü olduğu alandır. Yaklaşık yaşları 2000 yıl olan bu kavanozların hala ne için kullanıldığı konusunda bir araştırma yapılmamıştır. Şehirde ki halk bu kavanozların ölen kişilerin küllerini ve pirinçten yapılan viskileri koymak için yapıldığını tahmin etmekte.

İliğe Kadar İşleyen Savaş Malzemeleri

Ülkenin soğuk savaş yıllarından çok fazla etkilendiğini kasabanın ana caddesindeki dükkânlardan kafelerden görmek mümkün. İlginç dekorasyonlara sahip olan bu kafeler soğuk savaş yıllarından kalma silah, mermi figürleriyle dekore edilmiş durumda. Kafe önlerinde sizi karşılayan insan boyutunda füzeler, dizaynında kullanılan bombalar, mayınlar, sizi şaşırtmaya yetecek boyutlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu