Uyuşturucu Komasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bir ilacın ya da uyuşturucunun aşırı dozda veya yanlış kullanılması sonucu uyuşturucu bağımlılığı ile birlikte uyuşturucu koması hali meydana gelir.

Uyuşturucu Kullanan Kişiden Meydana Gelen Belirtiler

Huzursuzluk
Ölüm hali
Uyuşukluk
Halüsinasyonlar
Bulantı kusma
Göz bebeklerinin tepki vermemesi
Göz bebeğinin büyümesi
Nefes darlığı
Titremek
Bilinç kaybı
Agresif davranışlarda bulunma
Kasılma
Yürürken sendelemek vb.

Uyuşturucu Komasında İlk Yardım

Hastanın öncelikle solunum yolu ve nabzı kontrol edilmeli gerekli görüldüğü hallerde yapay solunum ve kalp masajı yapılır. Daha sonrasında hastanın bilincinin yerinde olup olmadığı kontrol edilir. Bilinç yerinde ise hastanın kıyafetleri gevşetilir. Hastanın bilinci yerinde ise hasta sakinleştirmeye çalışılır. Komadaki hastanın sıcak tutulması gerekir. Uyuşturucu komasına girme nedenini yokluk mu yoksa aşırı doz nedeni ile mi olduğu bilinmelidir. Aşırı doz nedeniyle girdiği ise dozu ne zaman aldığı öğrenilmeli, hangi tür madde kullanıldığı öğrenilmeli bir yandan da sağlık personellerinden yardım alınmaya çalışmalıdır. Hasta şokta ise hastada bulunan şok belirtilerine uygulama yapılmalıdır.

Şok Belirtileri

Zayıflık, mavimsi dudaklar ve tırnaklar, bilincin kapalı olması, nemli ve solgun bir cilt şok belirtileridir.

Yapılmaması Gereken Davranışlar

Uyuşturucu komasına giren kişinin üzerine gidip azarlamak ve sorgulamak vb. bir davranışta bulunmayınız. Bu komadaki kişinin yüksek tepkiler vermesini ya da şiddete başvurmasını sağlar

Uyuşturucu komasına giren kişinin mantıklı düşünmesini beklemeyin. Çünkü komadaki kişi aldığı maddenin etkisinde olduğu için ne yapacağını kestirmek güç olur.

Sağlık görevlileri hastaya ulaştığında ilk yardımda bulunan kişi nasıl bir ilk yardımda bulunduğunu varsa komadaki hastanın ne tür bir madde veya ilaç aldığı bildirilmelidir. Varsa madde veya kapsül teslim edilmelidir. Böylece sağlık görevleri doğru bilgileri alırsa hastaya doğru müdahalede bulunmuş olur. Yanlış verilen bir bilgi sağlık görevlisini yanlış bir uygulama meydana gelmesini sağlar. Sağlık görevlileri ambulansta gerekli müdahaleyi yaparak, hasta en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu