Uyku Bozuklukları Neden Olur?

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan biri de uyku bozukluklarıdır. Çağımızın beraberinde getirdiği birçok olumsuz faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen uyku bozuklukları özellikle uzun süreli olarak devam ettiği takdirde bireylerin günlük iş ve sosyal aktivitelerini olumsuz yönde etkileyebildiği gibi aynı zamanda genel sağlığını da riske atabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından önemsenen uyku bozuklukları etkilerini haftada en az 2 defa gösterdiği takdirde mutlak olarak doktor tedavisini gerektirebilmektedir. Peki uyku bozuklukları neden olur, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere sunmadan önce ilk olarak uyku bozukluklarının başlıca belirtileri hakkında bilgiler sunalım.

Uyku Bozukluklarının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Uyku bozukluklarının başlıca belirtileri şunlardır;

 • Uykuya dalmakta güçlük çekilmesi
 • Yatakta sağa sola sürekli olarak dönme durumu
 • Gece boyunca sık sık uyanma durumu
 • Dinlendirici nitelikte olmayan uyku alımı
 • Gündüzleri yorgun hissetme ve enerjide düşüklük

Gibi belirtiler uyku bozukluklarının başlıca belirtileridir.

Uyku Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

Uyku bozukluklarının nedenleri psikolojik veya biyolojik etkenlere bağlı olabilmektedir.

Psikolojik nedenler;

 • Duygusal sorunlar
 • İş yerinde, evde ve okulda psikolojik baskıya maruz kalınması
 • Depresyon
 • Aşırı kaygı ve üzüntü

Biyolojik nedenler;

 • Sosyal ilişkilerde sorunlar yaşanması
 • Sigara ve alkol kullanılması
 • Uyku öncesi çay ve kahve gibi kafeinli içeçeklerin aşırı bir şekilde tüketilmesi uyku bozukluklarının biyolojik sebepleridir.

Peki Günlük Alınması Gereken İdeal Uyku Süreci Ne Kadardır?

Uzmanlar günlük olarak alınması gereken uyku ihtiyacının 9- 10 saat kadar olabildiğini belirtmektedirler. Yetişkinlerde ise günlük alınması gereken uykunun 7-8 saat olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Uzmanlar uyku bozuklukları yalnızca az uyku ile değil aynı zamanda fazla uyku ile de doğrudan bağlantısının bulunduğunu da belirtmektedirler.

Uyku Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Uyku bozukluklarının tedavisi oldukça basit ve oldukça kısa sürelidir. Tedavide genellikle psikoterapi tedavi yöntemi uygulanmakla birlikte sorunun durumuna göre tedaviye ek olarak bazı uyku düzenleyici ilaçlara da başvurulabilmektedir.

Uyku bozukluklarının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra uyku bozuklukları neden olur, hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sizler de haftada en az 2 defa uyku bozuklukları yaşıyorsanız hemen doktora başvurmalı ve gerekli tedaviye başlamalısınız. Unutulmamalıdır ki uyku bozuklukları kronik bir hale dönüştüğünde genel sağlığı ciddi bir anlamda tehlikeye atabilmektedir. Bu nedenle makalemizde sunduğumuz belirtilerinin görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Uyku bozuklukları sorununuz için doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu