Uyku Apnesi Nedir, Uyku Apnesi Kimlerde Görülür

Halk diliyle uyku apnesi adıyla bilinen uyku apnesendromu, çok sık rastlanan ciddi bir rahatsızlıktır. Kısa vadede nefes durmaları şeklinde görünen bu hastalık ilk defa 1965 yılında bu adla kullanılmıştır. Uyku apnesi rahatsızlığı yaşayan kişiler, soluk almak için uğraştığı anlarda uyku esnasında üst solunum yollarının tıkanması ile yaşanır.

Uyku apnesi 10 saniyeden 1-2 dakikaya kadar sürebilir. Bu nöbet esnasında kişi boğulma hissi yaşar. Hastanın iradesi dışında yaşanan bu apne, bir saatte 100’den 400’e kadar yaşanabilir.

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

Uyku apnesi genel olarak her yaşta görülebilse de çoğunlukla görüldüğü yaş aralığı 40 ile 60 yaşlarıdır. Kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülebilir. Horlama problemleri yaşayan, aşırı kilosu olan, üst solunum yollarıyla ilgili rahatsızlıkları olan erkeklerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Uyku apnesi probleminin temek nedeni olarak ise çağın hastalığı olan obezite görülmektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Bu hastalıkta tedavi, hastalığın hikayesine ve testlerin sonucuna göre uygulanır. Üç çeşit tedavi şekli uygulanmaktadır.

Ameliyat Tedavisi: KBB uzmanlarının uyguladığı cerrahi müdahale, burun ya da boğaz bölgesine uygulanmaktadır. Bu yol kesin bir tedavi metodu olmadığı için genelde birincil olarak tercih edilmez.

Ağız İçi Araç Tedavisi: Günümüzde uyku apnesi tedavisi yolları içinde en çok kullanılan bu metotta diş doktoru belli ölçüler uygulayarak ağzın içine yerleştiren bazı araçlar ile uygulanmaktadır. Bu tedavi metodu çoğunlukla horlama problemi yaşan hastalara ve hafif y da orta şiddetteki uyku apnesi hastalarına uygulanmaktadır. Ağır uyku apnesi problemi yaşayanlara ise her yol denenmesine rağmen insanın CPAP adı verilen cihazı kullanamadığı vakalarda bu metot uygulanabilmektedir. Bu metodun uygulanması, hastanın ağzında diş olması durumunda uygulanabilmektedir.

Uyku apnesi rahatsızlığında ağız içi araç tedavisinde kullanılan araçlar, hastanın alt çenesinin ön tarafa doğru kaymasına ya da dilin arkaya doğru kaymasına engel olur ve üst solum yollarındaki hava kanallarının genişlemesine sebep olarak horlamayı engellemektedir. Ağız içine yerleştirilen bu araçların boyutunun küçük olması, hasta tarafından kullanılmasını kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu