Ünlü Pers Şehri: Persepolis, Şiraz

İran’ın en önemli dönemi Pers Kralı Darius dönemidir. Kral Darius Batı Anadolu’dan Hindistan’a, Asya’da görkemli ve geniş bir imparatorluk kurmuştur. Bu dönemde çevresinde yaşayan birçok küçük krallığı kendisine bağlamıştır. Bundan dolayı da krallar kralı unvanını almıştır. Bu dönemde krallar kralına yakışan Persepolis’te bir saray inşa edilmiştir. Başkent Persepolis de inşa edilen Taht-ı Cemşid çok gösterişli bir saraydır.

Tarihi Dokular ile Persepolis

İran’ın tarihi dokusunu merak eden herkesin görmesi gereken bir şehirdir Persepolis. Bu şehirde birçok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. İran’ın şii merkezi sayılan Şiraz kentinden kuzeye doğru yola çıkarak tarihi kalıntılara tanıklık edebilirsiniz. Geniş Şiraz Ovası’na hakim bir tepe de bulunan Persepolis de ise Pers kültürü ve kral Darius hakkın da birçok tarihi kalıntı görebilir, sarayın gösterişli duvarları arasında dolaşırken de Makedonyalı Büyük İskender ve onun büyük ordusunun bıraktığı izlere tanıklık edebilirsiniz.

Krallar Kralı Darius’un Şehri Persepolis

Pers Kralı I.Darius tarafından Pers İmparatorluğunun başkenti olarak Persepolis kurulmuştur. Bu şehir içerisinde ki en gösterişli yapı ise krala ait olan saraydır. Saray taşıma toprakla yapılmıştır. 473 metre uzunlukta, 86 metre genişlikte ve 13 metre yüksekliğe sahip olan bu saray doldurma bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Sarayın bulunduğu taraçaya iki geniş merdivenle çıkılabilmektedir. Merdivenlerin yan duvarların da Kral Darius tarafından rakiplerinin gözünü korkutmak ve gücünün göstermek için yaptırdığı devasa büyüklükte heykeller bulunmaktadır. Kral Darius’tan sonra tahta çıkan diğer krallar da bu sarayı benimsemişler ve daha da genişletmişlerdir. Sarayın iki büyük sütunla tutturulan kapısında yüzleri insan şeklide olan iki boğa heykeli yer almaktadır. Sütun başlıkları da insan, boğa, at başı şeklindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu