UNESCO Dünya Mirası: Ayers Rock, Uluru (Okyanusya)

Ayers Rock olarak da bilinen Uluru, Avustralya’nın Kuzey Bölgesinin güney kesiminde devasa bir kumtaşı kaya oluşumudur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Uluru’nun çevresindeki alabildiğine uzayan dümdüz kızıl topraklarında en ilgi çekici deneyim ise şüphesiz ki gündoğumu ve günbatımıdır. Öte yandan hava şartlarına bağlı olarak Dünya Mirası Listesi’ndeki bu devasa kayanın rengi soluk gri-kırmızıdan parlak bir turuncuya veya daha da ateşli bir kırmızıya dönüşebilir ve bundan sonra tekrar eski rengine bürünür.

Tarihçesi

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı, Uluru ve Kata Tjuta’nın kaya kubbelerinde muazzam bir kaya oluşumudur. Bu, dünyadaki en dikkat çekici jeolojik ve arazi formu özelliklerinden biri olarak dünya çapında tanınmaktadır. Bu kaya oluşumları kum zemini üzerine kurulmuştur. Eşsiz jeolojik oluşumu ve arazinin geçmişi nedeniyle, UNESCO tarafından karma bir kategori alanı olarak kabul edildi. 1987’de Avustralya’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi. 1994’te miras alanı tarafından kapsanan alan genişletildi.

Yılda 250.000 turist

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı, sadece Avustralya’da değil, dünyada da en özgün peyzaj özelliklerinden biridir. İşte bu ilginç cazibe merkezi için daha fazla ilginizi çekecek bazı gerçekler:

Uluru 348 metre yükseklikte ve deniz seviyesinden 860 metre yükseklikte ölçülür. Paris’teki Eyfel Kulesi veya New York’un Chrysler Binası’ndan daha yüksektir.
Genişlik bakımından ise tabanı 9 kilometreden fazladır!
1950’de milli park ilan edildi.
Arkeolojik araştırmalara göre, yerli Aborijin halkı 30.000 yıldan fazla bir süredir Uluru yakınlarındaki bölgede yaşıyor.
Uluru üzerindeki kaya sanatı yaklaşık 5.000 yaşında olarak belirlenmiştir.
Yaz, Uluru’nun en sıcak zamanı. Sıcaklık ortalaması 47 dereceye kadar yükselebilir! Bu arada, ortalama kış sıcaklığı 19 derecedir.
Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı, yılda 250.000’in üzerinde turist ziyareti gerçekleştirmektedir.

Zengin Aktivite Olanakları

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı, ziyaretçilere yönelik çok çeşitli etkinlikler veya şeyler sunmaktadır. Bu, neden Avustralya’nın en çok ziyaret edilen ulusal parklarından biri olduğunu açıklıyor. Kuş gözlemciliği, görülecek kuş türleri açısından turistler için en sevilen aktivitelerden biridir. Parkta diğer hayvanlardan daha fazla kuş var. Toplam kaydedilmiş 178 kuş türü bu miras alanında yaşıyor. Gri honeyeater ve kırmızı-göğüslü papağanlar burada bulabileceğiniz nadir kuş türleri arasındadır. Özetle Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı’nı ziyaret edecekseniz, gündoğumu veya günbatımı sırasında mutlaka orada bulunun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu