Ülser Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sisteminin mide ve on iki parmak bağırsağı bölümünün, mide asidi ve pepsin gibi sindirim sıvıları tarafından tahrip edilmesi sonucu oluşan doku kaybına ülser hastalığı adı verilmektedir. Bu doku kaybının daha derine inmesi ile sonucu oluşan yaralara da enflamasyon adı verilmektedir. On iki parmak ülseri, mide ülserine göre daha fazla görülmektedir. Bu hastalık erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Erkeklerde genellikle 30-50 yaş arasında görülen bu hastalık kadınlarda ise 60 yaş üzerinde daha fazla görülür.

Ülser Hastalığının Belirtileri ve Nedeni

En sık görülen belirtilerin başında karın üst kısmında kemirme ve yanma şeklinde ağrı hissedilmesidir. Bu durum genellikle öğün aralarında daha çok hissedilmektedir. On iki parmak ülseri hastayı gece yarısı uykudan uyandıracak kadar rahatsız etmektedir. Ülser hastalığının belirtileri, ilkbahar ve sonbahar aylarında artış gösterir. Ağrıların artması ile birlikte, bulantı, kusma hissi ve kusmayla gelen rahatlama, iştahsızlık ve buna bağlı olarak kilo kaybı görülür.

Ülser hastalığı nedenleri arasında, genetik yatkınlık, kahve alışkanlığı, alkol ve sigara, çevre kirliliği gibi faktörler bulunmaktadır. Ayrıca, helicobakter pylori isimli bir mikrop ta bu hastalığa neden olmaktadır. Bu mikrobun bulunmasına rağmen hasta olmayan insanlar olduğu için, bu mikrobun yanı sıra genetik yatkınlık da hastalığa neden olmaktadır.

Ülser Sonucunda Oluşan Rahatsızlıklar

Ülser hastalığı sonucu oluşan rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir;

  • Kanama; üst sindirim yollarında oluşan kanamalar bu hastalıktan dolayı olmaktadır. Fenalık ile başlayan ve kusma ve siyah renkli feçes gelmesi, soğuk ter kanamanın belirtilerindendir. Bu belirtilerin görülmesi halinde bir doktora başvurulmalıdır.
  • Mide delinmesi; ülserin derinliğinin artması sonucu mideyi ve on iki parmak bağırsağının katmanını geçmesi durumunda mide de delinme olur. Mide delinmesinin tedavisi ameliyat ile olmaktadır. Mide delinmesi sonucu hastanın karnı sertleşir ve ağrıdan kıpırdayamaz hale gelir.
  • Tıkanma; akut ülser nedeniyle, yiyecek kanalının hasar görerek tıkanması sonucu oluşur. Bu durum da hastada kusma görülür. Bu gibi durumlarda ise acilen cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Ülser Hastalığı Tedavisi

Ülser hastalığının tek teşhis yöntemi, asit bloke eden ilaçların hastaya verilmesi ve kullanımından iki hafta sonra hastanın iyileşmesi ile ülser olduğu anlaşılır. Eğer iyileşme olmazsa hasta ülser değildir. Hastalığın tam tanısının konulabilmesi için, üst sindirim yolunun radyolojik tetkiki ya da endoskopi yapılması gerekir. Ülser hastalığı tedavisi gören bir kişi sigara kullanıyorsa hemen bırakmalıdır. Sigara, ülser hastalığının iyileşmesini geciktirir. Ülser hastalarının aspirin ya da aspirin benzeri romatizma ilaçlarını kullanması da sakıncalıdır. Alkol kullanmak da ülser hastalığı açısından sakıncalıdır. Genellikle ilaç tedavisi ile ülser hastalığı iyileşmektedir. Bunun yanı sıra, hastanın vücudunda, delinme, kanama ve tıkanma gibi durumlar varsa ve ilaç ile tedavi sağlanamıyorsa, hastalara acilen cerrahi müdahale yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu