Ukrayna’yı Dünyaya Bağlayan Kapı: Herson (Avrupa)

Ukrayna turizminde önemli bir yer tutan Herson, oldukça güzel bir Karadeniz şehri. Karadeniz’e dökülen Dinyeper Nehri’nin deniz ile nehrin kesiştiği bölgede bulunan turistik ve güzel Ukrayna şehri Herson, yeşil mi yeşil doğasıyla, düzenli yol ve büyük caddeleri ile ve sıcakkanlı insanları ile oldukça rahatlatıcı bir dokuya ev sahipliği yapıyor. Ukrayna içerisinde yer alan en yeşil ve doğal şehirlerden biri olan Herson, yapısı itibariyle birçok caddesi Dinyeper Nehri’ne ulaşıyor. Oldukça yeşil olan örtüsüyle ziyaretçileri adeta bir kuş misali rahatlatarak bir cazibe merkezi haline geliyor. Oldukça büyük meydanları ve yemyeşil parkları ile de dinlenme ve vakit geçirme için ideal bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

Ukrayna’nın Nadide Şehri Herson (Kherson)’un Özellikleri

Oldukça çeşitli bir kültür yapısı olan Ukrayna’nın turistik ve rahatlatıcı şehri Herson, Müslüman halk ile Slav halk ile birlikte günümüze kadar ayakta kalan tarihi bir şehir. Birinci Dünya Savaşı döneminde savaştan kaçan Fransız, Alman, Polonya, Yunan ve İsveç gibi birçok Avrupalı halkın bu şehre yerleşmesiyle oldukça çeşitli bir kültür yapısına sahip olmuş. Birçok etnik yapıya ev sahipliği yapması ile hoşgörü ve barışın şehri olarak biliniyor.
Rusya’nın 1778 senesinde Kırım Hanlığını işgal etmesinin ardından bu şehirde tersane ve deniz üssü inşa ettirilmiş. Dönemin Sovyetler Birliği için oldukça önemli stratejik bir üs olarak kullanılagelmiş bir şehir olarak tarihe geçmiş.

Dünya’ya Bağlanan Kapı: Herson Limanı

Kırım Hanlığının Sovyet Rusya tarafından işgalinden sonra Ukrayna ticareti daha çok Herson Limanı vasıtasıyla dünyaya açıldı. Ekonominin ve ticaretin bu limandan dünyaya aktığı Herson Limanı, Ukrayna’nın dünyaya açıldığı kapı olarak biliniyor. Önemli bir tarım ülkesi durumunda olan Ukrayna’nın tahılı hep Herson Limanı vasıtasıyla dünyaya ulaşmış.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu