Uçağı Kaçırırsam Ne Olur? Uçağı Kaçırınca Bilet Yanar Mı?

Uçağı kaçırmak her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Uçağı kaçırınca ödediğiniz para sizin için sorun haline geliyor. Uçak sektöründe uçak kaçırma olayına ”No-show” deniliyor. Eğer uçağınızı herhangi bir sebepten dolayı kaçırdıysanız, biletinizi kurtarmanız zor olabilir. Çünkü çoğunlukla cevap hayır olur. Size iki seçenek sunulmaktadır. Birincisi sizden fark edilen bilet ücreti talep edilir ve yeni bir bilet alırsınız. İkincisi ise biletinizi çöpe atıp yeni bir bilet alırsınız. Bu birazda havayolunun kurallarına bağlıdır. Mesela biletiniz ucuz ise bu biraz zor olabilir. Uçak biletinizde X, V, Y, Q, W gibi kodlar yazar. Bu kodlar biletinizin hangi sınıfta olduğunu ifade etmektedir. Fakat ucuz olsa bile yine de yapabilecekleriniz var.

Bilet Aldığınız Havayoluna Başvurun

Uçağınızı kaçırdığınız durumda başvurmanız gereken tek yer havayolu firmalarıdır. Havalimanlarında bilet satış bölümleri bulunmakta. Buradaki görevlilere yaşadığınız durumu bildirirseniz yardımcı olacaklardır Fazla bilet sınıfı olduğundan bilete bakarak anlaması mümkün değildir. Görevliler bileti sisteme girerek anlayabilirler. Ama siz eğer biletinizi bir seyahat acentesinden aldıysanız acenteyi aramanız gerekmekte. Büyük bir ihtimal onlar da sizi havayolunun bilet satış bölümüne yönlendireceklerdir. Ama genel olarak ekonomi biletleri iade edilmez. Bunu bilmeniz gerekli.

Gidiş-Dönüş Bileti Aldım, Dönüş Bileti Yanar Mı?

Bu konuda havayolları bazı düzenlemeler yapabilir. Eğer gidiş-dönüş bileti alıp gidişi kaçırdıysanız, dönüş biletini kullanabilirsiniz. Fakat seçmiş olduğunuz tarife dönüş tarihinin değiştirilmesine izin vermesi gerekmekte. Bu durumda sizin ödeme yapmanız gerekiyor. Fakat size maddi olarak bir karşılık yapılmaz. Bunu bilmeniz gerekli.

Uçağı Kaçırmamak İçin Yapmanız Gerekenler

Bilet alacağınız zaman gidiş-dönüş bileti almak yerine sadece gidiş biletleri alın. Ve en az 1 saat önceden havalimanında olun. Pasaportunuzu ve kimliğinizi kontrol edip yanınızda bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu