Turnike Nasıl Yapılır?

Turnike Nedir?

Herhangi bir kaza veya darbeden sonra vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kanamaları durdurmak için turnike yöntemi yapılır. Çok güç durumlarda uygulanır. Bir başka deyişle çok ciddi tehlike oluşturabilecek kanamaları durdurmak için uygulanacak bir yöntemdir.

Hangi Durumlarda Turnike Yapılır?

Turnike mesela bir kaza yerinde birçok yaralı var ise ve siz sadece tek ilkyardımcı iseniz kanamaları çabucak durdurmak için ve diğer yaralılara yardımcı olabilmek için uygulanır. Turnike sadece büyük bir damarın (arterin) kesilmesini durdurmak amacıyla uygulanır. Büyük bir damar kesilmiş ve anında bir önlem alınmazsa ölümcül sonuçlara neden olabilir. Turnike nasıl yapılır konusunda halkımızın bilinçli ve bilgili olması hayat kurtarır.

Turnike Yapılışı

İlk yardımda ilk önce turnikeyi yapacak kişi kendini tanıtır ve hasta sakinleştirilir.
Hasta sırt üstü yaralandıktan sonra hasta yaralının durumu değerlendirilir ve tıbbi yardım istenir. Yara ya da kanama değerlendirilir.

Kanama olan yer üzerine temiz bir bez ile bastırılır. Kanama durmazsa ikinci bir bez daha konulursa basınç artırılır. Gerekirse bandaj ile sarılarak basınç biraz daha artırılır ve kanayan yere en yakın yere basınç uygulanır yani bastırılır. Kanayan bölge yukarıya kaldırılır. Kanayan yara dışarıda kalacak şekilde yaralının üstü örtülür.

Kanama Durana Kadar Sert Cismi Döndürme Yöntemi

İlk yardımcı eline sert gerilmeyen bir bez alır. Kanamanın olduğu yeri sarılır, bezin içine sert bir cisim konur ve kanama durana kadar sert cisim döndürülür. Ve kanama durunca sabitlenir. Yapılan turnike 15 20 dakika aralıklarla gevşetilir ve tekrar sıkıştırılır.

ÖNEMLİ UYARI: Turnikenin nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yok ise kesinlikle yaralı kişiye turnike yapmak için müdahale yapmayınız. Eğitim almış veya sertifikası olan kişilerden yani ilk yardım bilgisi olan kişilerden yardım isteyiniz. Hayat kurtaracak derken kötü sonuçların oluşmasına neden olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu