Tükürük Bezi Endoskopisi Nedir

Çok küçük kameralar sayesinde tükürük bezlerinin kanallarını görüntülenmesi işlemine ” tükürük bezi endoskopisi ” denilmektedir. Bu endoskopiler sayesinde tükürük bezi kanallarına gönderilen küçük aletler yardımı ile hastanın tedavisi yapılmaktadır.

Endoskopinin uygulanmasındaki amaç hastanın tükürük bezi kanalında görülen taşlar veya doku artıklarını çıkartabilmeyi sağlamakta, ilaç uygulamaları yapılmakta ve tükürük bezi kanalının yıkanması sağlanmaktadır. Tükürük bezi kanalında bir darlık söz konusu ise burayı genişletmeyi sağlamaktadır.

Tükürük Bezi Kanalı ve Sialendoskop

Sialendoskop yapılmasının en büyük nedeni tükürük bezlerinde meydana gelen şişme ve ağrıya sebep olan sorunların araştırılması için yapılmaktadır. Tespit edilen problem ile beraber tükürük bezi kanalında taş veya darlık varsa gereken tedavi aynı anda uygulanabilmektedir. Tükürük bezi endoskopisi ile kanalda bir tıkanıklık varsa % 90 varan oranlar ile tedavi sağlanmaktadır.

İlk kez endeskopi 1990 yıllında kullanılmaya başlandı. Tükürük bezi kanalına girilerek problem tespit edilmeye başlandı. Zamanla daha ince ve küçük endeskopiler icat edilerek bunlar kullanılmaya başlandı.

Sialendoskopi ise günümüzde kulak önü ve çene altı tükürük bezi kanallarında tıkanıklığa neden olan problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Tükürük bezi kanalları ile alakalı olan patolojiler genellikle tükürük bezi taşlarından ve tükürük kanalı darlıklarından oluşmaktadır.

Sialendoskopik girişimler genelde hastanın hastane yatışına gerek kalmayan, uygulandıktan sonra ise günlük aktivitelerine hızlı bir şekilde dönebilmektedir. Sialendoskopi mümkün olan en az zaman içerisinde uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu