Tropikal Ada Cenneti: Koh Phi Phi (Asya)

Koh Phi Phi Adası, Güneydoğu Asya’nın meşhur adalarından birisidir. Tayland’da bulunur. Bu ada Krabi şehrine bağlıdır. Burada birbirinden farklı ve ünlü adalar bulunur. Phi Phi Adası da bu ada takımından birisidir. 1945 yılında kadar hiç keşfedilmemiştir. Kokonat bahçeleriyle kaplı bir yerdir. 1950’den sonra Phang Ngo’dan gelen turistlerin burayı keşfetmeleriyle bu kokonat çiftliklerin yerini restoranlar, oteller ve eğlence merkezleri alır. Günlük turlar düzenlenerek turistlerin ilgisi çekilir. Her yıl buraya ziyaret gelen turist sayısı artarak çoğalır.

Tropikal İklimiyle Kendine Hayran Bırakan Ada

Tayland’ın en ünlü adası haline gelen Phi Phi Adası muson iklimine sahiptir. Sıcaklılar yaz aylarında 24-33 derece arasındadır. En sıcak ay ise Nisandır. Yazları ılık ve yağışlı geçer. Kış aylarında ise kuru soğuk hava hakimdir. Ziyaret edilebilecek en güzel aylar ise Kasım-Mart ayları arasındadır.

Leonardo Di Caprio’nun Başrol Oynadığı Meşhur Filmi: ”The Beach”
Aslında Koh Phi Phi Adası’nın ününe ün katan en büyük etmen The Beach filmi. Leonardo Di Caprio’nun başrol oynadığı 2000 yılında çekilen ”The Beach” filminin bu adada çekilmesi turistlerin ilgisini oldukça çekiyor. Bu yüzdendir ki film çekiminden sonra adaya ziyaretler daha da artmış durumda. Ünlü bir oyuncunun adada film çekmesi adanın kaderini de etkiliyor.

Büyük Yıkım 2004

Koh Phi Phi Adası’nda 2004 yılına kadar her şey yolunda gidiyor. Ancak adada meydana gelen deprem büyük bir tsunamiye yol açıyor. Ve ada sular altında kalıyor. Çok büyük can ve mal kaybına neden olan tsunami sonrası neredeyse adadaki herkes hayatını kaybediyor. Ve adaya gelenler Koh Phi Phi Adası’nı tekrar inşa ediyor. Günümüzdeki haline dönüşmesi bir hayli zaman alsa da eski görünümüne kavuşuyor. Halen daha turistlerin merakla gelip gezdikleri ünlü bir ada durumunda. Güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Ulaşım ise tekne yoluyla sağlanıyor. Koh Phi Phi Adası’na gelmek isteyenler Krabi ve Koh Lanta’dan teknelerle adaya ulaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu