Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Trafik sigortası; her ne sebeple olursa olsun ortaya çıkan zararın telafisini karşılamak amacı ile yapılmaktadır. Bu sebepledir ki, otoyollara çıkan motorlu araçlarda zorunlu sigorta haline gelmiştir. Suçu olsun olmasın doğan ya da doğabilecek her etkeni en aza indirgemek hedeflenmektedir.

Sigortanın sadece bir kere yapılaması yeterli olmamakla beraber; her yıl yenilenmesi gereklidir. Sigorta sistemi kaza sırasında karşı tarafı korumaya yönelik adımla izlemektedir. Zorunlu olarak yapılan sigorta işlemlerinde sadece belirli tutarı ödemek önemli olmamakla beraber, trafiğe çıkabilmek için poliçeleri de yerine getirilmelidir.

Trafik Sigorta Cezaları;

Her yıl tarafınızca son gün olarak belirlenen tarihleri göz ardı etmeyip; belirtilen tarihler de poliçe yenilemelisiniz. Yenilenmeyen poliçeler de veya yapılmayan sigorta durumunda karşınıza maddi anlamda ceza çıkar ve ödeme yapmazsanız trafik içerisinde de aktif rol almanız mümkün olmayacaktır. Bunların dışında arabanızın sigortasız olarak trafikte tespit edilmesi durumunda ilk karşılaşacağınız cezaların içerisinde; aracın trafikten men edilmesi ilk karşılaşacağınız durumlar içerisinde yer almaktadır.

Poliçelerin yenilenmemesi durumunda da belirtilen tarihi bir gün gecikme yaşatsanız dahi %5 oranında faizli ödeme yapmakla yükümlü olursunuz, izleyen otuz günlük gecikmede de günlük olarak %5 oran eklenecektir. Burada zaten sınırlama getirilerek oranın en üst seviyesi %50 olarak son bulmuştur. Sigorta işlemlerinin yaptırmamanızın tespiti online olarak da yakalamak mümkündür, bu sebeple sigortasız trafiğe çıkılması durumunda yakalanmamak nerdeyse söz konusu değildir.

Trafik Sigortasını Nereden Yaptırmalı?

Trafik sigortaları için belirlenen zorunlu alanlar mevcut değildir. Şartları ve ücret kapsamları sizlere uygun olan her sigorta şirketi ile çalışabilir; trafik sigortanıza dair ödemeleri buralardan gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca son dönemler de internet bankacılığı işlemlerine ya da online süreçlere eklenen eklentilerle de ödeme yapmanız söz konusu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu