Toprağa Gömülen Kent: Herculaneum (AVRUPA)

Herculaneum Tarihi

Antik İtalya yarımadasında bulunan eski bir Roma kenti. İtalya’nın sahil şeridinde olan kent volkanik dağın patlaması ile birlikte kentin varlığının yok oluşu gerçekleşiyor. Günümüzde toprağa gömülen kent olarak geçen Herculaneum Eski Romalıların inancına göre bu kentin kurucusunun Herkül olduğu biliniyor.

Bu kentin ünü volkanik dağın(Vezüv) patlaması ile başlamamıştır. Kent her zaman zengin sınıfını ağırlamakla birlikte içerisinde barındırdığı hamamlar, dükkanlar ve eğlence yerleri ve içerisinde bulunmakta olan temizleyici dükkanlarının oldukça meşhur olduğu biliniyor. Herculaneum ayrıca İtalya’nın ünlü liman kenti olmakla birlikte oldukça iyi bir ekonomi düzenine sahip oluşu ile biliniyor.

Herculaneum da Görülmesi Gereken Yerler

Eski İtalyan kentinin küllerle süslenmesi sadece Herculaneum’un kaderi değil onunla birlikte aynı volkanik dağın lavını paylaşan bir diğer İtalyan kenti Pompei olarak biliniyor. Bununla birlikte Herculaneum da görülmesi gereken yerler vardır. Bunlar küller altında kalmasına rağmen görülebilen yerler ve sağlam kalabilen sadece tek bir yer mevcuttur.

Popyri Villasında bulun kent kütüphanesidir.

Kent kütüphanesinin içerisinde olan kaynakların dijital ortama aktarıldığı biliniyor. Zevk şehri olarak bilinen bu kentin Geyik Evi ( Casa dei Cervi ) oldukça meşhurdur. Şimdilerde kül altında olan bu şehrin banyolarının gezilip görülmesi ve Eski Romalıların yaşamış olduğu zenginliğe şahit olunması gerekiyor. Herculaneum halkının zenginlikleri yapılarına yansımakla birlikte eşyaların birçoğunun göz alıcı olması oldukça dikkat çekmektedir. Bulunan mermerlerin işlemelerinden bulunan hazine eşyalarına kadar zenginlik göstergesi bulunuyor.

Herculaneum’a Nasıl Gidilir

İtalya’nın Napoli kentinde 13 km uzaklıkta bulunan bu şehre ulaşım oldukça kolay olmakta. Napoliden seyahat etmek isteyenler için tren veya arabayla bu Eski Roma kentini gezintiye gidiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu