​​​​Tonle Sap Gölü: Yüzen Evler (Asya)

Tonle Sap Gölü etrafında verimli topraklarda 3 milyon kişi yaşamını sürdürüyor. Burada yaşayan insanlar geçimlerini balıkçılık ile sağlıyorlar. Ülkenin protein kaynağının yarısından fazlasını balıklar karşılıyor. Bu da yılda 400 bin ton balık anlamına gelmektedir. Gölde yaşam romantik filmlerde olduğu gibi masalsı değil tabi ki. Tonle Sap Gölü Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su gölü ve verimli su kaynakları arasında 300’den fazla balık, timsah, kaplumbağa, su samurları, leylek, pelikan ve 100’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Yüzen Evler

Chong Kneas’ta asırlık bir göl hayatı geleneği sürdüren Kamboçyalılar su üstünde de yaptıkları Keknek evleri ile balıkçılık, karides ve timsah çiftlikleri ile geçimlerini sürdürüyorlar. Bu köyde her şey yüzmektedir. Yüzen market, yüzen tapınak, yüzen okul, yüzen benzin istasyonları ve nicesidir. Köyde elektrik bulunmamasına rağmen her yerde uydu ve tv antenleri görülebilir. Suyun akış yönüne göre tekne evleri yer değiştirir. Göle yaklaşırken yüzen evleri görmeye başlarız. Bu evler sal gibi oradan oraya yüzebilir. Çocuklar ise tıpkı karada dolaşır gibi nehirde dolaşır. Nasıl mı? Leğenin içine binmiş ve ellerinde bir tahta parçası ile leğenleri sandal gibi kullanırlar.

Kompong Luong

Kasaba Kamboçya’nın ortasında yer alan Tonle Sap Gölü’nde bulunuyor. Göl UNESCO tarafından ilan edilmiş ve koruma altına alınmış durumda. Yemeklerde genellikle pirinç ve balık tüketen kasaba halkı geçimlerini de bu kaynaklardan sağlıyor. Kamboçya’yı gezmek için Kasım ve Ocak ayları arasında ziyaret etmek keyifli olacaktır. Fakat yağışların sıklaştığı en keyifli dönem Mayıs ve Ekim ayları arasında bu kasabayı ziyaret etmek ayrı bir keyif olacaktır. Burada kiliseler, okullar, marketler, mağazalar, hastaneler ve hatta restoranlar yüzüyor. Kasap ve manavlar tekne ile satış yapıyor. Tüm ulaşım kayıklar ile sağlanıyor. İnsan, ayağı toprağa basmadan, topraktan istifade etmeden nasıl yaşayabilir sorusunun cevabı niteliğinde bir yaşam tarzına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu