Toksoplazma Hastalığı Nedir?

Toksoplazma hastalığı bu hastalığa yol açan toksoplazma gondii denilen bir parazitin yol açması sonucu oluşur. İşlem görmemiş süt ve iyi pişirilmemiş et bu parazitin en çok görüldüğü besin kaynağıdır. Bu ürünleri tüketen kişi paraziti almış olur ve parazit bir süre sonra sindirim sistemi üzerinden kana geçer. Kan içerisinde sürekli sayısını artırır ve vücut bu yabancıya karşı antikor üretmeye başlayarak savunmaya geçer. Savunma sistemi güçlü ise bir hafta içinde tüm parazit temizlenir ve hastalık oluşmadan vücut kendisin korumuş olur. Fakat savunma sistemi güçlü değilse hastalık meydana gelir ve belirtiler görülmeye başlar. Parazitin bulaşma oranı her yüz kişiden 65’idir. Fakat hastalığın oluşması ise çok az bir orandır.

Belirtileri Nelerdir?

Hasta olan kişide bütün parazit rahatsızlıklarında olduğu gibi yüksek ateş görülür

Vücuda giren parazit bir süre sonra lenf bezlerinde büyüme meydana getirirler

İştah kaybı ve beraberinde gelen halsizlik bu hastalığın tipik belirtilerinden birisidir

Hangi Yollarla Bulaşır Ve Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

İyi kaynatılmayan süt ve iyi pişirilmeyen et

Kedi ve köpek dışkısına temas etmek

Kanalizasyon sularının ulaştığı sularda yüzmek

Temiz olmayan hayvanlara elle temas etmek

Kanamalı yaralara kirli ellerle temas edilmesi

Et ve süt ürünlerinin güvenilir yerlerden alınması ve iyi pişirilmesi

Diğer besinlerin iyi yıkanması ve sirkeli suda 10 dakika kadar bekletilmesi

Temiz olmayan sulara girmemek ve güvenilir olmayan kaynaklardan su içmemek

Toksoplazma Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalık oluştuktan sonra parazitin kandan sökülüp atılması artık imkânsızdır. Fakat kullanılan ilaçlar sayesinde hastalık belirtileri önlenir. Parazit asla kandan dışarı atılamadığı için hep bir uyku durumundadır. Vücudun bağışıklık sistemi azaldığında hastalık yeniden kendini gösterir.

Hamilelik döneminde geçirilen toksoplazma hastalığı hem anneye ve hem de bebeğe zarar verebilir. Hamile olan bir annenin vücut enerjisinin önemli bir bölümü bebeğin gelişimi için harcanır. Bu sebeple vücuda giren parazite karşı yüksek direnç gösterilemez ve bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğu bir dönemdir. Hamile olan kişinin kanında bulunan parazit çok doğal olarak anne karnındaki bebeğe geçer. Bu da bebeğin zarar görmesine ve hatta bebeğin kaybedilmesine yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu