Tioman Adası (Asya)

Tioman Adası (Pulau Tioman), Güney Çin Denizi’nde, Malezya doğu kıyılarının en büyük ve en büyüleyici adasıdır. Malezya’nın tropik cenneti sayılan Tioman adasının kuzey-güney uzunluğu 39 km, genişliği ise 12 km’dir. Ada, güneş, kum ve denizi ile tatilciler için kaçırılmayacak bir imkan sunmaktadır. Mitolojik bir ejderha prensesinin bu ada topraklarında yattığı efsanesi, ada halkının geneline yakınında kabul görmektedir. Ayrıca, ‘South Pacific’ isimli Hollywood müzikali 1959 yılında bu adada çekilmiştir.

Köyleri palmiye ağaçları arasında, insanları dost canlısı ve her köy birbirine benzemeyen ayrı özelliklere sahiptir. Adanın tamamı neredeyse ağaçlarla kaplıdır. Ilık sularının sağladığı muhteşem yüzme olanağının yanı sıra dalış ve dağ yürüyüşü imkanlarıyla da olağanüstü güzellikleri misafirlerin hizmetine sunmaktadır. Ada 1970 yılında, Times dergisinin dünyanın en güzel adalarından biri olarak seçilmiş ve yılda 200.000’e yakın turist ağırlamaktadır.

Gezilecek Yerler

Ada’nın Tekek, Paya, Genting Ayer, Mukut, Batang, Juara Beach, Monkey Bay, Monkey Beach koyları sunduğu imkanlar ve muhteşem doğası ile öne çıkmaktadır. Tekek ve Juara arasındaki yağmur ormanları doğa yürüyüşü için idealdir. Tekne turlarının da güzergahı olan Asah Şelalesi görülecek yerler arasında ön sırayı almaktadır.

Doğal Yaşam Türleri

Dalış yapacakları Gorgonian mercanları, Staghorn Koralları, deniztavşanları ve mükemmel şekillerdeki deniz süngerleri ile başka denizlerde nadiren görülebilecek balık çeşitleri karşılamaktadır. Doğa yürüyüşü yapacakları ise küçük ve büyük çeşitli hayvanlar yalnız bırakmamaktadır.

Ulaşım

Öncelikle Kuala Lumpur veya Singapur’a ulaşılmalı, buralardan da Tioman’a her gün 45 dakika süren doğrudan uçuşlar ile ulaşılabilmektedir.

Konaklama

Kalabalık ve gürültülü olmayan ortamı ile herkese uygun otel, pansiyon ve bungalov evleri bulunmaktadır. Yemek çeşitleri genellikle baharatlı olup deniz hayvanlarından oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu