Tifo Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Mikropların geçişi sayesinde ortaya çıkan Tifo hastalığı, masum bir hastalık değildir. Yaydığı mikroplar iç organlardan beyne kadar bir çok organın zarar görmesine neden olmaktadır. Tifo hastalığı hakkında genel bilgiler, hastalığın vücuttaki belirtileri ve tedavisi hakkında tüm bilgiler verilecektir.

Tifo Hastalığı Hakkında Bilgi

Temiz olmayan içme suları, hijyenik ortamlarda hazırlanmayan yemekler kişilere Tifo mikrobunun bulaşmasına neden oluyor. Bu bakteriler vücutta üreyerek, ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Kişiden kişiye rahatça bulaşan bu mikroplara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Tifo Hastalığı Belirtileri Neler?

Tifo hastalığı belirtileri, mikroplar vücuda girmeye başladıktan sonra kendini göstermeye başlar. En temel belirti, yaşanan karın ağrısıdır. Buna ek olarak görülen belirtiler:

  • Ateş yükselmesi. Anında müdahale edilmediğinde kanın hücre çeperlerine hızlı çarpması nedeniyle vücutta geri dönülemeyecek hasarlar ortaya çıkarabilir.
  • Ani kilo kaybı sonucunda, gözle görülür bir şekilde zayıflama meydana gelir.
  • Şiddetli baş ağrılarını tetikleyerek yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür.
  • Yemeklerden keyif almama ve iştahsızlık durumu ortaya çıkar.
  • Halsizlik ve yorgunluk meydana gelir.
  • Sindirim sistemi problemleri ortaya çıkar. Kabızlık problemi ve ishal görülebilir.

Tifo Hastalığı Nedenleri

Salmonella typhi adı verilen bir bakteri türünün meydana getirdiği bu hastalık kişiyi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ciddi anlamda etkilemektedir. Tifo hastalığı nedenleri arasında ilk olarak temizlik yer alır. Temizliğinden emin olmadan tüketilen gıdalar ve içme suları bunun başlıca faktörleri arasında yer almaktadır. Diğer bir bulaşma yöntemi ise kişiyle temas edilmesi halinde bulaşmasıdır. Sadece dokunma ya da başka kişilerin özel eşyalarını kullanma durumunda bile, mikroplar diğer kişiye kolay bir şekilde geçebilir.

Tifo Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Tifo belirtilerinden birden fazlası bir arada görülüyorsa ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmesi önerilmektedir. Tifo hastalığı tedavi yöntemleri için, ilk olarak kan testleri yaptırmanın ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu test yoluyla Salmonella typhi adı verilen bakteriler kolay bir şekilde bulunabilir. Böylece Tifo hastalığı mikropları vücuda bulaşmışsa, erken teşhis edilerek tedaviye başlanır. Kan testi sonrasında bu hastalığın bulgularına ulaşıldığında, öncelikli olarak antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Öncelikli olarak Typhoid ve florokinolonlar gibi antibiyotikler tedavi sürecinin ana ilaçları arasında yer alır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta doğru ilaç kullanımıdır. Uzun süre antibiyotik kullanımı kişiye zarar vereceği için, beraberinde gün içerisinde bol miktarda su içilmesi gerekir. Su yardımıyla antibiyotiğin zararlı etkileri azalacaktır.

Tifo aşısı, oldukça önemli olmakla beraber kesin çözüm değildir. Tifo aşısı yaptırmaya özen göstererek, bu hastalığa yakalanma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. İçerisindeki antikor maddeler, bulaşıcı düşmanlara savaş açarak, onların vücuda girmemesine yardımcı olacaktır. Olduktan sonra tedavi zor olmaktadır bu nedenle önleyici etkenler oldukça önemlidir. İhmal etmeyerek süreç takip edilmeli ve aşılar mutlaka yaptırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu