Temel Yaşam Desteği Nedir, Nasıl Yapılır?

Hayat kurtarmak için yapılan solunumu, kalbi durmuş kişiye, hava yolu açıklığını sağladıktan sora uygulanan suni (yapay) solunum ve kalp masajına temel yaşam desteği denir. Yapay solunum ile akciğerlere oksijen gitmesi sağlanır. Dış kalp masajı ile de dıştan kalbe baskı uygulanarak kanın pompalanması sağlanır. İlaçsız müdahaledir. İlkyardımcı hava yolunun açıklığının değerlendirilmesine, solunumun ve dolaşımın değerlendirilmesine dikkat etmelidir. Hemen 112 Acil hizmetlere haber verilir.

Temel Yaşam Desteği Nasıl Yapılır?

İlkyardımcı ilk olarak hava yolu açıklığını sağlar. Bir elini kişinin alnına yerleştirir. Diğer elin iki parmağını çeneye yerleştirir. Çene yukarıya kaldırılır. Hava yolu açıklığı tam sağlanır. Dilin geriye kaymaması için dikkat edilir. Soluk yolunu tıkamaması için takma dişler varsa çıkarılır. Kişinin ağzında kusmuk tespit edilmiş ise temiz ince bir mendil ile suni solunumdan önce ağız kapatılır. Aynı zamanda morarma, renk solukluğu açısından takip edilir. Bir elin işaret parmağıyla burun delikleri hava geçmeyecek şekilde kapatılır. Derin nefes alınarak ağızdan ağıza solunum verilir. Bu işlem kalp masajıyla beraber yapılmalıdır. Kalp masajı yapılırken sternumun alt ucundan 2-3 parmak yukarısı belirlenir. Bir elin ayası buraya yerleştirilir.

Diğer elin ayası üzerine yerleştirilir. Göğüs kemiğine tam baskı yapabilmek için kolların dik durur olması gerekmektedir. Her baskıda göğüs kafesinin 4 cm aşağı inmesi sağlanmalıdır. Her 3 dakikada bir nabız kontrol edilmelidir.5 defa kalp masajı yapılıyorsa 1 defa suni solunum olacak şekilde yapılmalıdır.

Kalbi çalışıyor halde olan kişiye kesinlikle kalp masajı yapılmamalıdır. Kalp kendiliğinden çalışmaya başladığında masaj ve suni solunum hemen durdurulmalıdır. Eğer kalp çalışmaya başlamadıysa temel yaşam desteğine ilk yardım gelene kadar devam edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu