Tazmanya’da 3 hafta (Okyanusya)

Avustralya’nın eyaleti olan Tazmanya, Avustralya’ya 240 km. mesafede, 334 adet adacıktan oluşan bir adadır. Başkenti Hobart olan ada 68.401 km²’lik yüz ölçümüne sahiptir. Nüfusu yaklaşık 400.000 olan adanın, % 25’e yakını UNESCO tarafından doğa mirası listesiyle koruma altına alınmıştır. Yüksek dağlara sahip olan Tazmanya’nın birçok dağının zirvesi 12 ay boyunca karlarla kaplıdır. Muhteşem doğal güzelliklere sahip adadaki el değmemiş yağmur ormanları, cazibesini ve gizemini devam ettirir. Adanı neredeyse yarıya yakını milli parklardan oluşur.

Tazmanya’nın tarihi ise 1642 yılındaki keşfine dayanır. Ada uzun bir süre Avustralya’nın hapishanesi görevini üstlenmiş, ülkedeki suçlular adaya getirilmiş, kimileri (özellikle aborjinler) öldürülmüş, kimileri ise uzun tutukluluk süresinde hayatını kaybetmiştir. Bu insanlık dışı uygulama kaldırıldığında ada huzur ve tatil beldesi olma özelliğine kavuşmuştur.

Suları serin olan adaya gideceklerin, mevsimlere aldırış etmeden mutlaka yağmurluk almaları gerekir. Tazmanya’nın batı kesimi doğusundan daha soğuk ve yağışlıdır. Ada nemli havası ile her mevsimde yağış alır. Halkı Avustralya halkından daha sıcakkanlı ve konukseverdir. Adaya özgü olarak anılan, küçük boyuna rağmen çok vahşi olan Tazmanya canavarı, dünyaca ünlü olup araştırmacıların ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Gezilecek Yerler

Eğlence ve gece hayatını sevenlerin ilk uğrak noktası başkent Hobart, misafirlerine ilginç eğlence tarzları sunar. Boyun olarak adlandırılan ve iki adayı birleştiren bölge olağanüstü manzarasıyla gezilmeye değer. Doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık sanatıyla uğraşanlar, birbirinden farklı güzellik ve özelliklere sahip, çoğu yürüme mesafesinde olan şelaleleri mutlaka görmelidirler. Özellikle Russel şelalesi güzellikleriyle, diğerlerine nazaran biraz daha ön plandadır. En güzel manzaraya ise Wineglass körfezindeki gözetleme kulesi sahiptir. Bunların yanında doğal ve ulusal parklar ile müzeler de gezi rotasına eklenmelidir.

Konaklama Ve Ulaşım

Başkent konaklama için herkese uygun imkanlar sağlar. Adaya, Avustralya’dan gemi ve uçakla ulaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu