Tayland’ın Kutsal Şehri: Ayutthaya

Ayutthaya şehri 1351 yılında Kral U Tanga tarafından yaptırılmıştır. Ayutthaya eyaletinin başkenti de Ayutthaya dır. Ayutthaya şehri günümüzde ise tarihi bir park olarak kullanılmakta ve Taylandlılar için kutsal şehir olarak görülmektedir. Ayutthaya şehri başkent olan Bankok’a da 80 km mesafede bulunmaktadır.

Ayutthaya şehri etrafından geçen Chao Phraya, Lopburi ve pasak nehirleri sebebiyle ada konumundadır. Ayutthaya şehri geçmişte 1 milyondan fazla nüfusuyla birlikte 400 yıl gibi oldukça uzun bir süre eski adıyla Siam olan Tayland’ın başkentliğini yapmıştır. 1767 yılında Burma ordusuyla 7 yıl süren bir savaşa girmiştir.7 yılın sonun da yenilgiye uğradıktan sonra işgal edilmiştir. İşgalin ardından yağmalanarak yıkılan şehir tam bir harabe halini almıştır.

Ayutthaya Şehri

Şehirde bulunan 16 metre uzunluğundaki 250 kg altın kullanılarak yapılmış olan Budha heykeli işgalin ardından eritilerek Burma’ya götürülmüştür. İşgal sırasında şehrin birçok tarihi ve dini yapıtlarının çoğu yıkılmış ya da tahrip edilmiştir. Şehirde işgali nedeniyle yıkılmış olan kutsal yerler restore edilerek günümüze kadar gelmiştir.
Ayutthaya şehri 1991 yılında UNESCO Dünya miraslarına alınmıştır. Ayutthaya şehri günümüzde ise taş oymacılık, seramik, müzik aletleri yapımı ve hatta müzik aleti tasarımı gibi gelişmekte olan el sanatı üretimleri yapılmaktadır. Başkent Bankok’un aksine sakine Ayutthaya daha sakin ve huzurlu bir şehirdir. Taylandlılarında bazı zamanlar gelip kafa dinledikleri yerlerden birisidir.

Ayhutthaya Tayland kültürünü en iyi şekilde göründüğü nadir yerlerden biridir. Ayutthaya tarihi parkın her yıl yaklaşık olarak 4 milyondan fazla turist uğramaktadır. Ayutthaya şehri oldukça geniş bir alana dağıldığından dolayı şehri bir gün içerisinde gezmeniz mümkün olmaya bilir. Bu sebepten dolayı şehri gezmeye gelen turistler tuktuk kiralayarak şehri olabildiğince hızlı bir şekilde dolaşmaya çalışmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu