Tayland: Melekler Şehri Bangkok

Gökdelenlerin bulunduğu ve aşırı sıcak olan Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir. Bangkok için her ne kadar kirli ve sıcak gibi terimler kullansalar da gece hayatının bulunduğu bu şehir her gün enerjik ve hareketlidir. Resmi adı Tayca’da en uzun yer adıdır: Krung Thep Mahanakhan Amon Rottanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratahanimet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkarthattiya Witsanukam Prasit.

Bir diğer şekilde Melekler Şehri ya da Doğu’nun Venedik’i olarak bilinir. Gökdelenlerin olması ve tropik iklim nedeniyle Bangkok sıcak ülkelerden biridir. Dolasıyla, Dünya Meteoroloji Örgütü, dünyanın en sıcak Büyükşehri olarak adlandırmıştır. Lüks rezidansları ve gösterişli gökdelenleri olan Bangkok’un görünmeyen yüzünde ise gece kondu mahalleleri yer alır. 11 milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, trafik ve insanların nedeniyle fazla hareketli ve karışıktır.

Bangkok Lezzetleri

Uluslararası bir ünü olan Tayland mutfağı Güneydoğu Asya mutfağının bireşimidir. Genel olarak yemeklerinde kullandıkları baharatlar,(acı, ekşi, tatlı ve tuzlu) yemeğin lezzeti için büyük bir önem taşır. Dolasıyla halk, meyveleri bile baharat kullanarak yerler. Pirinç ve deniz ürünleri bir çok ülkede olduğu gibi Tayland’da da çok tüketiliyor. 50.000’e yakın restorantı olan Bangkok’ta özel soslarıda yemeklere lezzet katar. İnsanların arta kalan yemekleri sokakta satmalarıda yaygın bir durum haline gelmiştir. Türkiye’ye göre Bangkok’ta yemek fiyatları haliyle ucuzdur.

Renkli Durak: Bangkok!

Bangkok’un bir diğer ilgi çekici yanı ise gece hayatıdır. Bazı ülkelerde olduğu gibi burda da gece hayatı bitmez. Gece kulüpleri ve barların olduğu bölge Pattaya’dır. Gece hayatının merkezi Pattaya’dır. Buraya gelen turistlerin çoğunluğu Pattaya’ya uğramadan gitmezler. Gece hayatını sevenler için Pattaya en doğru duraktır.

Alışveriş Bangkok’ta

Asya’nın en iyi alışveriş mekanlarına sahip olan Bangkok’ta sayısız AVM ve pazar bulabilirsiniz. Siam meydanında ünlü markaların olduğu mağazalar ve butikler vardır. Hafta sonları kurulan pazarlarda her çeşit ürünleri bulabilirsiniz. En iyi meyve ve sebzeleri bulabileceğiniz şehrin en iyi pazarı ise Or Tor Kor’dur. Taze egzotik meyveler burada bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu