Taş Hastalığı Nedir, Taş Hastalığına Ne İyi Gelir?

Toplumuzda taş hastalığı nedir sorusuna yeterli cevaplar alınmamaktadır. Yazımızda bu rahatsızlık ile ilgili bilmeniz gereken birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Böbreklerde taşların oluşumu pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkabiliyor. Böbreklerde şekillenen veya atılan idrarın miktarı oldukça önemlidir.

Bir takım faktörlerin etkisiyle bazı kimyasal maddelerin idrar yoluyla atılımı artmakta veya alınan sıvı miktarına bağlı olarak azalmalar yaşanabilen idrarda bu maddeler kolayca çöker ve küçük kristallerin oluşmasına yol açmaktadır. Ortaya çıkan bu kristaller şekillendikten sonra hızla birleşerek böbrek taşlarını oluşumunu sağlamaktadır.

Taş Hastalıkları Neler Ve Kimlerde Görülür?

Böbrek veya safra kesesi taşları bulunmaktadır. Erkeklerde kadınlara nazaran 2-3 kat daha fazla oluşma ihtimali yüksektir. Sıcak iklimlerde, yaz aylarında terlemeye ya da yetersiz sıvı alımına bağlı olarak daha sık gerçekleşmektedir. Aynı zamanda ise ramazan aylarında sıvı alımının önemli oranda azalması da etkili olabilir. Öte taraftan son yıllarda tüketilen besinlerin bu konudaki önemi de giderek artmakta olup bazı yiyecek veya içeceklerin taşların oluşmasına yol açtığı biliniyor.

Taşların oluşmasını önlemede en önemli faktör ise alınan sıvı miktarlarına bağlıdır. Genel olarak bünyesi taş oluşturmaya müsait kişiler yeteri kadar su içmezse günlük idrar miktarı azalmalar yaşanır. İdrar daha yoğun bir duruma gelebilir ve aynı zamanda idrardaki taş oluşturan maddelerin çökmesiyle yeni taşlar oluşabilir. Bütün bunların haricinde ailesinde olan bireyler de taş hastalığı açısından önemli risk taşımaktadırlar.

Taş Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu rahatsızlığa dair bilgi edindik fakat taş hastalığına ne iyi gelir diye merak edenler de illaki vardır. Özellikle sıvı alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ısırgan otu, karahindiba, ayı üzümü, mısır püskülü, su teresi, celandine, nane, tarhun otu ve zerdeçal tüketilmelidir. Bunların dışında yaşam tarzında birkaç değişiklik yapılarak izlemdeki küçük taşların büyümesi geciktirebilirsiniz veya yeni taş oluşma riski azaltabilirsiniz.

Günde yaklaşık olarak 2,5 litre kadar sıvı tüketilmeli ve bunun büyük kısmı su olmalıdır. Terlemenin çok fazla yaşandığı sıcak mevsimde veya sıcak bölgelerde bu miktarı daha da arttırmak gerekmektedir. Daha az tuz tüketimine dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu