Tarihi Kasaba Port Fairy, Avustralya(Okyanusya)

Port Fairy Avustralya’da bulunmaktadır. Bu kasaba 1850’li yıllarda kurulmuş ve Avustralya’nın en büyük 2. Limanı olarak bilinmektedir. Kasaba da yaşayan halk için turizm ve balıkçılık önemli gelir kaynaklarındandır. Port Fairy gezinizde ilginizi çekecek başlıca şeylerden biri de kasaba da bulunan eski binalar olacaktır. Uzun, köklü bir tarihe sahiptir bu kasaba. Ayrıca kasabanın ortasından da Moyne adı verilen bir nehir geçmekte.

Yaz ayları geldiğinde dilerseniz burada sörf yapabilirsiniz. Bu etkinlik bölgeye gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bölge de meraklıysanız golf oynayabilir, bir balıkçının yanına giderek ona eşlik edebilirsiniz. Aynı zamanda bölge de bulunan Griffiths adasını ziyaret edebilirsiniz. Bu ada da kasabanın ilk kurulduğu zamanlardan bir deniz feneri bulunmaktadır burayı ziyaret edebilir, burada bulunan yürüyüş parkurlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Port Fairy Etkinlikleri

Bölge de 1977 yılından beri süre gelen bir gelenek mevcut. Her Mart ayının ilk Cuma günü işçi bayramı kutlamalarıyla başlayan ve dört gün boyunca devam eden Port Fairy Folklor Festivali turistlerin oldukça dikkatini çeken bir aktivite. Bu etkinlik başlarda irlanda kültürü ve müzikleri ağırlıklı olsa da günümüzde bu özelliğini yitirmiş ve dünya müzikleriyle devam etmektedir.

Bölgenin kıyılarında balinalar, fok balıkları, yunusların bulunması turistlerin oldukça dikkat çeken unsurlardan. Bunun yanında kasabanın mimari yapısı, tarih kokan evlerini de unutmamak gerekir.

Port Fairy’e Nasıl Gidilir?

Avustralya’ya gitmek için vize almamız gerekmektedir. Eğer yeşil (hususi), gri (hizmet), kırmızı(Diplomatik) pasaportlarımız mevcutsa bu pasaportların en az 6 aylık geçerlilikleri olması halinde 180 günlük bir süre içerisinde 90 gün vizesiz olarak Avustralya’ya gidebilirler. Avustralya’ya hiçbir kara sınırı olmadığından dolayı ulaşım için uçak kullanılmaktadır. İstanbul’dan kalkan Hong Kong, Bangkok gibi ülkeler üzerinden aktarmalı olarak Avustralya’ya ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ve gezi rotanızda da varsa Vietnam, Endonezya gibi ülkelerden de gün içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu