Tapınağın Yarattığı Şehir: Sıem Reap (Asya) Sıem Reap Nerededir?

Siem Reap, Kamboçya’ nın kuzeybatısında bulunur. Kamboçya’ nın her yıl turistler tarafından en çok ilgi gören şehridir. Anket sonuçlarına göre Siem Reap’ ı bu derece ilgi odağı yapan bin dokuz yüz doksan iki yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başaran Angkor Wat Tapınağıdır. Şehir yalnızca tapınağı ile değil kafeleri, otelleri, alışveriş merkezleri ile canlı bir turizm merkezi olmayı başarmıştır.

Şehrin Nüfusu

On beş milyon nüfuslu Kamboçya’nın yüz yetmiş bin kişi nüfusunu Siem Reap oluşturmaktadır.

Geçim Kaynağı

Siem Reap, yüzyıllar boyu savaşlar, yoksulluklar, sömürgelikler geçirmiş, yirminci yüzyılın başlarında yeni yeni toparlanmaya ve alt yapısını oluşturmaya başlamıştır. Şehir halkı geçim kaynağını çoğunlukla turizmden sağlamaktadır.

Şehrin Kültürü

Şehir doğu ve batı kültürünün kaynaştığı özgün bir kültüre sahiptir. Resim, taş ve ağaç oymacılığı ve dans konusunda oldukça gelişmiştir.

Konaklama İmkanı

Şehir gelişmiş turistik yapısı sayesinde her türlü gelirden insanın konaklayabileceği imkanlara sahiptir.

Şehrin Gezilecek Yerleri

Şehrin en önemli müzesi ve aynı zamanda turistler tarafından gezilmek için en çok tercih edilen müzesidir. Müze, çok sayıda galeriye de ev sahipliği yaparak kültürel mirasın korunmasında büyük rol üstlenmektedir. Girişi ücretlidir. Sabah dokuz ile akşam sekiz arasında açıktır. Siem Reap Nehri, katılanların pişman olmadığı tekne ve bot turları ile şehrin en gözde mekanlarından biridir. Ayrıca şehir boyu yapılabilen bisiklet turları turistler tarafından en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Şehir, güvenlik açısından dünya üzerindeki diğer pek çok turistik şehirden daha güvenlidir. Gerek gece, gerek gündüz, gerek kadın, gerek erkek için sokaklar tehlike arz etmez ve insanlar da rahatlıkla dışarı çıkabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu