Tam Bir İtalyan Napoli

Pizza denince akla gelen şehir, şüphesiz Napoli’dir. Burnumuza gelen buram buram hamur kokusu midenizde zil çalmasına neden oluyor. İtalya’nın nüfus bakımından yoğun kentlerinden biri Napoli’dir. Milattan önce Yunanlıların “Neapolis” olarak adlandırdığı şehir şimdilerde Napoli olarak anılıyor. Tarihi dokuları sayesinde insanı geçmişte küçük bir yolculuğa çıkarıyor. Akdeniz’in serin suları ile kızgın kumlarının birleşimi bedeninizi okşuyor. Görkemli günbatımına karşı sıcak şarabınızı elinize alın ve dalgalar kıyıya vururken dolunayı seyre dalın.

Gezi Rotaları

Napoli, gezi rotası bakımından hayli zengin bir şehirdir. İhtişamlı antik kente yakınlığı sebebi ile de bulunmaz nimet. Napoli’yi gezmeye tam merkezinden başlamalı.

Centro Storico

Dar sokakları, kiliseleri ve tarihi meydanı ile görülmeye değer bu yer UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başarmış. Yeni İsa Kilisesi’nin tarihi dokusunu görmeden geri dönmemenizi tavsiye ederim.

Scannapoli Caddesi

Bu cadde Napoli’yi ortadan ikiye bölüyor. Capcanlı ve fazlasıyla renkli bir cadde olan Scannapoli Kafe ve restoranları ile meşhur. Akşam yemeğinizi romantik bir şekilde yemek için ideal.

Napoli Sotterranea

Küçük bir yeraltı şehri düşünün, daracık bir geçitten geçip bir mağaraya ayak basıyorsunuz. İkinci Dünya Savaşında sığınak olarak kullanılmış olan yer altı şehri bizleri tarihe sürüklüyor. Yaşanılan gerçekleri gözler önüne seriyor.

Capri Adası

Vezüv dağlarını geçip feribot ile bir saat sonra adada olunuyor. Adaya ayak basar basmaz cıvıl cıvıl renkli binaları ile Capri sizi karşılıyor. Yolculuğun ardından soluklanmak içi adanın meşhur likörü limoncello içmek isteyebilirsiniz.

Yeme De Yanında Yat İtalya’ya has meşhur lezzetlerin hepimiz farkındayız, bunların başında şüphesiz pizza geliyor. Napoli de iki çeşit pizza var. İlki Da Michele’nin felsefesine göre pizzaya çok fazla malzeme koymak pizzaya yazık etmek anlamına geliyor. Bu yüzden pizzanın içine sadece domates, nefis mozzarella peyniri ve mis kokulu fesleğen koyuluyor. İkincisi ise Pizza Marinara bu pizza da domates, peynir, sarımsak ve kekikten oluşuyor. Bu leziz pizzaların ardından manda sütünden imal edilmiş bir külah dondurma hiç de fena olmaz, şimdiden afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu