Taal Volkanı, Tagatay, Filipinler (Asya)

Dünyanın sayılı aktif volkanlarından biri olan Taal Volkanı, Filipinler’de bulunan Luzon Adası’nda yer alıyor. Maniya’ya yaklaşık olarak 60 kilometre uzaklıkta bulunan küçük ama aktif bir volkan olan Taal Volkanı, güney batıdaki Tagatay şehri civarında. Oldukça küçük yapısıyla şaşırtıcı bir volkan olan bu volkan, sadece 311 metre yükseklikte bulunuyor. Küçük olmasına rağmen halen aktif olan sayılı volkanlardan biri olma özelliği taşıyor. Coğrafi olarak oldukça ilginç ve güzel bir yapıya sahip volkan, göz kamaştırıcı bir kaldera içinde yer alıyor. Adada yer alan volkan bir gölde bulunan başka bir adada yer alıyor.

Küçük Ama Tehlikeli Bir Volkan

Oluşumu oldukça eskiye dayanan bu küçük ama tehlikeli volkan yaklaşık olarak 500 milyon sene evvel yaşanan tektonik hareketler sonucu bu hale gelmiş. Filipin’de yer alan en büyük adalar biri olan Luzon Adası üzerindeki bu volkan bir göl ile çevrilmiş halde bulunuyor. Böylesine şaşırtıcı ve harika bir coğrafyada bulunan Taal Volkanı, 25*30 kilometre büyüklükteki volkana da ismini veren Taal Gölü ile etrafı çepeçevre sarılmış bir halde bulunuyor.

Oldukça yüksek kükürt oranına sahip olan Taal Volkanı oldukça ilginç özelliğiyle birçok turistin uğrak alanı konumunda. Birçok tatlı su balıkları ve oldukça nadir endemik özellikteki canlı türlerine de ev sahipliği yapıyor. Küçük olmasına karşın tehlikeli bir özelliğe sahip olan volkan 1572 senesinden beri yaklaşık olarak 33 kere patlamış ve bu patlamalarda yaklaşık olarak 5000’den fazla insan ölmüş. Sık sık hareketlenen bu tehlikeli volkan üzerinde halen çalışmalar ve incelemeler sürüyor.

Bu Volkana Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Filipinler’de bulunan Manila’dan 3 saatlik bir mesafede yer alan Tagatay şehrine gidiliyor. Oradan da 20 dakikalık bir mesafede bulunan Talisay Köyü’ne ulaşılıyor. İşte bu küçük ama tehlikeli volkan bu köyün kıyısında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu