Suçiçeği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Suçiçeği hastalığı virüs kökenli ve genelde çocuklarda görülen bir hastalıktır. Çocuklarda görüldüğü kadar orta yaşlı yetişkinlerde de görülebilir. Bu hastalık Varicella zoster virüsünün insana bulaşması sonucu olur. Bu virüs aynı zamanda zona hastalığına da neden olabilir. Çocukken suçiçeği geçiren hastaların zona hastalığına yakalanma riskleri vardır.

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri

Bu hastalığın ilk belirtileri halsizlik vücutta içi su dolu döküntüler ateşlenme ile bu hastalık görülür. İlk önce hafif pembe lekelenmeler olur sona ise içi dolu kırmızı kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu kabarcıkların içinde bulunan sular 12 – 24 saat sonra kabuk bağlayarak dökülmeye başlar ve yüzde, saçlar arasında kol ve bacaklarda da döküntüler olmaya başlar. Bu hastalığın kuluçka dönemi 10 ile20 gün arasında değişir. Suçiçeği hastalığının tedavisinde antibiyotik ve aspirin kesinlikle kullanılmaz. Sıcağı seven bu hastalık aşırı terleme yapacağından ılık duş iyi gelir. Kabuk tutan yerleri kaşımak sakıncalıdır kaşımak hastalığı daha çok yayar. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için daha önce suçiçeği geçirmiş kişilere kolay bir şekilde bulaşır. Özellikle hamile kadınlarda geri dönülmesi zor bir duruma neden olur. Bu hastalıkta beslenme çok önemlidir.

Suçiçeği Olanlarda Beslenme

Meyve ve sebze çok tüketilmelidir.
Bu hastalığı geçirenlerin bol bol su tüketmesi ve çorba ağırlıklı besinler tüketilmesi önerilir.
Gazlı ve karbonat içerikli içecekler tüketilmesi yasaktır.
Baharatlı ve acı gıdalardan uzak durulmalıdır.
Vitamin ve mineral eksikliği yaşanmaması için çocuklar iyi beslenmelidir.
Çok sıcak ve soğuk yiyecekler tüketilmesi kesinlikle yasaktır.

NOT: Suçiçeği hastalığı dikkat edilmezse çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden suçiçeği hastalığından beslenme çok önemlidir. Hastaya verilecek ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde verimlisi gerekir. Başkalarına bulaşmaması için önlemler alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu