Stupa, Laos (Asya)

Hindistan ve Güney Doğu Asya ülkelerinde Sanskritçe dilinde ”iz” anlamına gelen Stupa, içerisinde Buda’ya ait kutsal emanetler barındırır. Stupa, Budizmin inancında önemli dini yapıları temsil eder. Burada kutsal mekanlarda tapınma ve seremoniler Stupa’nın dışında yapılır. Stupa’nın bina mimarileri yükseldikçe incelen kuleler şeklinde inşa edilir. Laos 6.5 milyon nüfusa sahip olan komünist ve tek bir parti ile yönetilen bir bölgedir. Güney Asya 16 eyalete sahiptir.

Halkın %55 i Lao, %11’i Khmaou, %8’i Hmonglar’dan oluşuyor. %26’sını ise diğer küçük etnik gruplar oluşturmakta. Ülkenin bilinen coğrafi özelliği toprakların dörtte üçünün dağlık alanlardan oluşmasıdır. Burada halk geçiminin çoğunu tarım ile karşılamakta olmasına karşın toplam arazinin tarıma kullanılabilir kısmı toprağın sadece %5’i. Bu yüzden bazı insanlar burayı ”Asya’nın en fakir ülkesi” olarak nitelendiriyor.

Laos Gezilecek Yerler

Vientione, Luong Prabang, Mekong Nehri ve Pagbeng, Luang Namtha, Nong Khiaw gibi yerler Laos’a gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken alanları oluşturuyor. Ayrıca bu bölgelere ulaşım ağları oldukça geniş ve birçok turistik bölgeye göre daha gelişmiş durumdadır. Vientione’de Buda heykelinin bulunduğu Buda Parkı gezmeye ve ziyaret etmeye değer bir yer.

Luong Prabang

Burada bisiklet kiralayıp şehri inanılmaz bir keyifle dolaşmanız mümkün. Akşamüstü kurulan gece marketi ise Asya’nın en güzel marketlerinden birisi. El sanatları, ev yapımı eşyalar, canlı hayvanlar (yılandan tutun da akrebe) viskiler ve diğer alkollü içecekler görebilir yöreye özel lezzetleri tadabilir veya satın alabilirsiniz.

Mekong Nehri

Mekong Nehri oldukça uzun, Dünya’nın 12., Güneydoğu Asya’nın 7. en uzun nehri unvanına sahiptir. Uzunluğu yaklaşık (toplam) 4.900 km’dir. Cezbedici bir görünümü ve doğallığı vardır. Çin’den başlayarak uzanan Mekong Nehri de bu bölgeye geldiğiniz zaman ziyaret edip, etkileyici fotoğraflar çekerek, doğayı ölümsüzleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu